Nawigacja

Aktualności
„Retrospekcje” Romualda Wiśniewskiego.

W piątkowe popołudnie w pałacowej Galerii Feininger otwarta została wystawa rzeźby Romualda Wiśniewskiego. Artysta mieszkający w Gościnie, tworzy w swojej pracowni w Kamicy, gdzie jest w stanie zrealizować każde zamówienie w oparciu o kompleksową działalność związaną
z wykonawstwem projektów rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej  w architekturze, we wnętrzach  czy w ogrodach. Specjalizuje się w rzeźbach z brązu i takie właśnie prace zaprezentował na wystawie.

Jego rzeźby nawiązują do klasycznych form rzeźbiarskich. Na wystawie prezentowane są akty, popiersia, torsy, głowy, niosące treści symboliczne, erotyczne, demaskatorskie   –   z pewną domieszką surrealizmu. Moim sprzymierzeńcem jest doświadczenie i obserwacja. Inspiracją człowiek, a właściwie relacje między ludźmi, różnice i podobieństwa. Ich wady i zalety. Bardzo często moje prace nasycam pewną dozą ironii.      

Swoje realizacje artysta dzieli  na cykle, które mówią o człowieku. W początkowym okresie mojej twórczości,  po ukończeniu nauki w ASP, zajmowałem się wybitnie małą formą rzeźbiarską. Powstał wtedy cykl „Rzeźby żartobliwie-erotyczno-frywolne ”, przedstawiający na ogół kobiety w różnych pozach. Rzeźbiarskie prace przedstawiały dziewczyny w sukieneczkach, z parasolami, ptaszkami, siedzące na różnych siedziskach, huśtawkach, niekiedy dodawałem elementy mitologiczne. Czasem zmieniałem anatomię, wydłużając mocno nogi lub powiększałem stylizowane głowy.

Kolejne  cykle to „ Jabłka” ze skrzydłami, zamkami, ustami, siedzącymi wyuzdanymi kobietami lub jako kuferki chroniące w swoim wnętrzu skarb nasiona, „ Ślimaki”, które  dźwigają na grzbietach całe osady, domki – uzupełniane niekiedy wystającą z okien lub drzwi ledwo mieszczącą się kobietą mniej lub bardziej ubraną.  Następnie „Gesty i przedmioty” , „Akty i torsy” a także  „Głowy i popiersia”, w którym artysta pokazuje głęboko ukryte marzenia, uczucia, emocje, popędy, żądze, a też przywary człowieka takie jak: skąpstwo, pycha, zachłanność, pożądanie, głupota… .

Wystawę można obejrzeć w Trzebiatowskim  Ośrodku Kultury od poniedziałku do soboty przez całe wakacje.