Nawigacja

Aktualności
„Raduje się serce, raduje się dusza….”

Trzebiatowianie śpiewająco uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało….”(Jędrzej Moraczewski).
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 (po 123 latach zaborów) ,zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

10 listopada 2016 r. Czytelnia Główna w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury wypełniona została po brzegi , a to za sprawą licznie przybyłych mieszkańców, chcących „śpiewająco” uczcić Święto Niepodległości. Po krótkim przypomnieniu najważniejszych faktów dotyczących historii święta i uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, jako pierwsze zaprezentowały się starszaki z Publicznego Przedszkola z ul. Waryńskiego i Kilińskiego w Trzebiatowie. Wiersze i piosenki patriotyczne w wykonaniu najmłodszych pociech zawsze są przepięknym elementem spotkania i jak zwykle dzieci otrzymały gromkie brawa. Chór „Cantare” zaprezentował pieśni patriotyczne i wojskowe zagrzewające do walki o suwerenność, wolność, niepodległość Polski, powstałe „ku pokrzepieniu serc”. Przyśpiewki partyzanckie z czasów II wojny światowej, pieśni legionowe, pieśni konspiracyjne żołnierzy wyklętych, które są piękną lekcją polskiej historii, ale też źródłem wzruszeń i wspomnień śpiewali wszyscy razem i była to piękna forma uczczenia wolnej i niepodległej Ojczyzny. Wielopokoleniowa publiczność świadczy o tym, że pielęgnowanie patriotyzmu jest dla trzebiatowian ważne.

Dziękujemy nauczycielkom: Izabeli Tomczyk, Agnieszce Czyż, Katarzynie Dworzyńskiej- Bąk ,Magdalenie Jankowskiej, Agnieszce Michalczyk, rodzicom za przygotowanie dzieci do występu.