13 listopada 2017
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!
Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało….”(Jędrzej Moraczewski).
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 (po 123 latach zaborów) , zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989.Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne
11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie
w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
10 listopada 2017 r. Czytelnia Główna w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury wypełniona została po brzegi , a to za sprawą licznie przybyłych mieszkańców, chcących „śpiewająco” uczcić Święto Niepodległości. Po krótkim przypomnieniu najważniejszych faktów dotyczących historii święta przywitaliśmy znamienitych gości- Marszałka Józefa Piłsudskiego (Jerzy Nowak), i jego adiutanta Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego (Ryszard Wroński). Uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęliśmy wspólne świętowanie.
Wiązankę wierszy i piosenek pt.: „11 Listopada – Dzień Niepodległości” zaprezentowali przepięknie uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie. Program ten przygotowały Panie Ilona Zych i Jolanta Mruk.
Chór „Cantare” pod kierunkiem Jana Kondarewicza zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych i wojskowych zagrzewających do walki o suwerenność, wolność, niepodległość Polski, powstałych „ku pokrzepieniu serc”. Przyśpiewki partyzanckie z czasów II wojny światowej, pieśni legionowe, pieśni konspiracyjne żołnierzy wyklętych, które są piękną lekcją polskiej historii, ale też źródłem wzruszeń i wspomnień śpiewali wszyscy razem i była to piękna forma uczczenia wolnej i niepodległej Ojczyzny. „Kadrówka”, „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „My Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Marsz, marsz Polonia” brzmiały pięknie i donośnie odśpiewane przez całą wielopokoleniową publiczność i świadczy to o tym, że pielęgnowanie patriotyzmu jest dla trzebiatowian ważne.
Dziękujemy nauczycielkom Ilonie Zych i Jolancie Mruk, rodzicom za przygotowanie dzieci do występu, Panom Jerzemu Nowakowi i Ryszardowi Wrońskiemu za współtworzenie tego wyjątkowego spotkania.