Nawigacja

Aktualności
Przebojowa Noc w Muzeum

W miniony czwartek (14 bm.) Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprosił już po raz VIII na Pałacową Noc w Muzeum. Organizatorzy, jak zwykle przygotowali bogaty i różnorodny program, tak aby każdemu magiczny wieczór zapadł na długo w pamięć. W efekcie, Muzeum Pałacowe okazało się niezwykle przebojowe. Pałac nad Młynówką był niemal oblegany przez spragnionych atrakcji i wrażeń mieszkańców oraz turystów, którzy wypoczywają na wybrzeżu trzebiatowskim.

Niezwykłą noc rozpoczęło spotkanie z dr Janiną Kochanowską, zaprzyjaźnioną z TOK historyk sztuki, autorką licznych publikacji dotyczących historii, kultury i sztuki Pomorza, ponadto Honorowego Obywatela Trzebiatowa. Podczas wykładu w zapełnionej do ostatniego miejsca czytelni głównej, dr Kochanowska zdradziła wiele tajemnic trzebiatowskiego ratusza. Budowla, której pierwotny, gotycki wygląd powstał zapewne w XV w., mogła przypominać dzisiejszy ratusz w Kamieniu Pomorskim. Zniszczona w czasie pożaru lub też na skutek ostrzału miasta przez wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Romanzowa została gruntownie przebudowana w stylu tzw. baroku poczdamskiego. Kolejna przebudowa to schyłek XIX w. I taki też obiekt możemy podziwiać po dziś dzień. Dr Kochanowska mówiła także o stojącym do 1945 r. na trzebiatowskim rynku pomniku oraz interesującym wyposażeniu pochodzącym z lat 40. XX w., a którego autorem związany z Trzebiatowem rzeźbiarz – Max Uecker.

O g. 20 każdy mógł bezpłatnie zwiedzić wszystkie ekspozycje Muzeum Pałacowego, salonik mieszczański oraz Galerię ,,Feininger”, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa malarstwa Juliusz Wierzbickiego ,,Spojrzenia”. W pałacowych salach zwiedzający co rusz natykali się na duchy i zjawy wyłaniające się z zakamarków, wywołując tym samym dreszczyk emocji. Na pałacowym dziedzińcu w karczmie ,,Straszny dwór” karczmarki zapraszały do degustacji pomorskich smakołyków, ciast oraz potraw z grilla. Odrębne stoisko zapraszało najmłodszych do zajęć plastycznych, których motywem przewodnim były oczywiście duchy. Tuż po g. 22 organizatorzy zaprosili na porywające widowisko operetkowe ,,Przetańczyć całą noc” w wykonaniu zespołu ,,Artes Ensemble”. Sopranistka Beata Gramza, wiolonczelista Małgorzata Janaszek oraz grający na fortepianie Andrzej Janaszek porwali melomanów w muzyczną podróż po krainie największych operetkowych przebojów. Barwne kostiumy, oryginalna sceneria pięknie podświetlonego pałacu stanowiły wyśmienitą oprawę plenerowego koncertu, który zakończył się kilkakrotnymi bisami. Po koncercie zgasły światła, a przed pałacem wystąpili uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez kilka dni przez Różę i Krzysztofa Włosińskich. Podczas spektaklu pojawiła się oczywiście Biała Dama w kilku odsłonach, czym zaskoczyła zdziwioną publiczność. Dopisała pogoda, frekwencja, a moc atrakcji spowodowała, że VIII Pałacowa Noc w Muzeum, znów okazała się przebojowa. Współorganizatorem była Lokalna Grupa Działania ,,Gryflandia”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, TVP Szczecin, Radio Plus Gryfice, Infoludek, Nev Gmina Trzebiatowska, Superportal24, Gryfickie Info, Tygodnik Regionalny ,,Echo”, Gryfickie Echa oraz Trzebiatowska Gazeta Regionalna.