22 kwietnia 2020
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności, Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki
Spędzanie czasu z dziećmi to fajny i trudny czas jednocześnie. Fajny, bo można go spędzić razem. Trudny, bo wielu rzeczy brakuje. Brakuje przede wszystkim ludzi i swobody. Zwykłego spaceru, wyjazdu do lubionego parku, zabawy na placu zabaw.
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Na pewno będzie to inne świętowanie niż dotychczas ze względu na epidemię.
Dzień Ziemi to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania święta ziemi w warunkach domowych.
Ekologię można przybliżać dziecku na co dzień. Dzieci uwielbią pomagać przy segregacji śmieci. Przypominajmy o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, ale przede wszystkim tłumaczmy, dlaczego to robimy. Maluchy przypominają nam, że na zakupy mamy zabrać ze sobą nasze wielorazowe torby. To proste rzeczy, ale jeśli zaczniemy je stosować mogą przynieść duże efekty. Zasadźmy razem choć kwiatek na balkonie, podsłuchajmy ptaki, opowiedzmy, czemu tak śpiewają. To mały gest, ale cieszy zwłaszcza naszą planetę.
Również w naszej bibliotece nie zabrakło książek o ekologii.
Agnieszka Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic”.
Sprężynek to ludzik zrobiony przez Antosia z rzeczy przypadkiem znalezionych na dnie szuflady. Interesuje się ochroną środowiska, a zwłaszcza recyklingiem. Uczy jak postępować by nie wyrządzić krzywdy otoczeniu.
Kolejna to „Detektyw łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. Detektyw Łodyga zna odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytania dotyczące przyrody i ekologii. Oprócz porad nasz bohater prezentuje również jak wykonać różnego rodzaju zabawki metodą Upcyklingu czyli powtórnego wykorzystania „śmieci”.
A jeśli lubicie eksperymentować to przedstawiam książkę „Nasze małe odkrycia”. Świat wokół nas jest pełen interesujących i tajemniczych zjawisk. Tymczasem okazuje się, że ich sekrety można wyjaśnić na drodze prostych doświadczeń. Doświadczeniom towarzyszą podstawowe wiadomości z dziedziny przyrody, chemii i fizyki opisane w przystępny dla młodego czytelnika sposób.
Każdy z nas może wspomóc naszą planetę w walce z zanieczyszczeniami.
Co możesz zmienić już teraz?
- Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
- Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
- Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
- Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
- Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
- Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
- Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
- Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
- Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
- Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, jedz mięso raz w tygodniu.
- Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
- Szukaj wielorazowych zamienników. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
Pozostaw ślad w przyrodzie.
Od poniedziałku możemy korzystać ze spacerów. Podczas spaceru w lesie, parku na plaży nazbieraj kamyki, patyczki, szyszki, opadnięte liście, owoce itd. Ułóż z nich swoje imię, jakiś ciekawy napis lub po prostu piękną kompozycję z naturalnych składników. Pozostaw ją dla innych.
A jeśli chcesz, zrób zdjęcie i podziel się nim z nami wysyłając na nr tel. 662085526 lub przez facebooka.
Jako zabawę plastyczną proponuję projektowanie eko- torby.
W sklepach możecie zakupić torebki prezentowe bez nadruku białe lub brązowe.
Następnie za pomocą flamastrów, wycinków z kolorowych gazet, wstążeczek czy kolorowego papieru ozdobić wg. własnego pomysłu.
Twoja torebka może wyglądać tak jak na zdjęciu, albo jeszcze lepiej.
I jeszcze jeden pomysł. Tym razem na wykorzystanie plastikowych butelek jako doniczek.
Wystarczy obciąć butelkę. Pomalować sprayem, obkleić sznurkiem, kolorową taśma izolacyjną lub plastikowymi łyżeczkami.
Czyż nie wyglądają uroczo?
Przy wykonywaniu prac plastycznych możecie posłuchać piosenki „Świat w naszych rękach-eko piosenka”.
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
I pamiętaj Ty też jesteś Wielki i możesz wiele zrobić.
Pozdrawiam. Karolina Kurczewska.