Nawigacja

Aktualności
„Poetyczność malarstwa i malarskość poezji”

W środę 5 października, w Pałacu nad Młynówką odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Teresą Korek dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, połączone z promocją książki poetyckiej „Kobieta, która chce być mną”, oraz wernisażem prac plastycznych„ Chłopiec z drewna czyta książkę”.
„Pędzel i pióro” to dwie domeny jej działań artystycznych. Od zawsze fascynowała ją  grafika, a za pomocą wierszy „malowała”  otaczającą ją rzeczywistość. Bardzo ważna jest również w tym postrzeganiu świata fotografia. W Galerii Feininger  znalazły się  prace z całego dorobku artystycznego: grafiki, pastele, malarstwo, fotografie.
Wieczór autorski był  wyjątkową okazją spotkania z Renatą Teresą Korek- poetką , okazją do wysłuchania utworów , często niezwykle osobistych, intymnych , w interpretacji autorki. Tego wieczoru, zadania zrecenzowania tomiku podjęli się trzej cenieni poznańscy literaci: Tadeusz Żukowski( poeta, scenarzysta, eseista, reżyser filmów dokumentalnych),  Sergiusz Sterna – Wachowiak(prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, który wygłosił esej o twórczości Renaty Korek) i Roman Bąk( poeta, tłumacz, redaktor, wydawca). Ich niezwykłe spostrzeżenia, często różne, poetyckie swary były swoistą wędrówką przez świat, który w refleksyjny sposób ukazuje poetka.
W posłowiu „DAMA Z GRONOSTAJEM. W PODRÓŻY…” do książki R.T. Korek, Tadeusz Żukowski napisał: Książka jest  też poetycką refleksją, wierszowaną narracją o uwięzieniu i pragnieniu wyzwolenia. Jednakże „ucieczki w świat” są jak zderzanie się z zamkniętą przez szyby (tapetowane oleodrukami „zbawienia”?) niedostępną głębią – cudzości, która oddalona i uogólniona zawstydza – skrytą ( zabraną „na gapę”) – naszość?…
  Renata Teresa Korek jest z wykształcenia pedagogiem, kulturoznawcą. W 2012 r. ukazała się jej debiutancka książka poetycka pt. „Jechałam aleją światła”. Autorka publikacji naukowych, m.in. o mniejszościach narodowych i etnicznych na Pomorzu Zachodnim.
Od 20 lat dyrektorka Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawczyni wielu uznanych wydarzeń kulturalnych. Twórczyni Muzeum Pałacowego. Kocha pisać dla najmłodszych, (inspiracja są wnuczki) , być może powstanie kolejny tomik poetycki tym razem dla dzieci.