Nawigacja

Aktualności
Pisanki, kraszanki…jajka malowane.

Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.
W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są Międzynarodowe warsztaty pisankowe, na które zapraszamy osoby malujące jajka różnymi metodami i pod ich kierunkiem każdy może ozdobić własne wyjątkowe pisanki.
Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca. Motywy, wzory najlepiej są widoczne na białych jajkach wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.
Tradycyjnie podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury w składzie: Zofia Minko, Jadwiga Utnicka i Agata Kozaczek oceniło najpiękniejsze palmy, które w niedzielę palmową zdobiły trzebiatowskie sanktuarium. Na tegoroczny konkurs dostarczono 65 palm wykonanych w różnych kategoriach wiekowych. Nagrody wręczymy 30 marca.