3 kwietnia 2015
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
Pisanki, kraszanki…
Tradycja malowania jajek sięga dalekiej przeszłości. Najstarsze pisanki znaleziono podczas prac wykopaliskowych na terenie sumeryjskiej Mezopotamii, zaś w Polsce najdawniejsze pisanki pochodzą z X w. Oprócz malowania jajek tradycją jest również zabawa nazywana „na wybitki”, „w bitki” lub „walatka”, która polega na uderzaniu jednej pisanki o drugą — wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.
W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Podczas warsztatów
(27 marca), pod czujnym okiem pań m.in. Józefy Wąśniewskiej, Elżbiety Bednarczyk, Zofii Minko, Marlene Vogler z Niemiec, Reginy Kaźmierczak uczyliśmy się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca. Jak powiedziała z uśmiechem na twarzy pani Józefa Wąśniewska malowaniem pisanek zajmuję się od urodzenia. Zdarza się że jedno jajko maluję dwie godziny, to wszystko zależy od wzoru, motywu. Oczywiście najlepsze są jajka białe, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.
Tradycyjnie podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury w skaldzie: Grażyna Kubacka, Zofia Minko, Barbara Wrembel oceniło najpiękniejsze palmy, które w niedzielę palmową zdobiły trzebiatowskie sanktuarium.
Dziękujemy serdecznie za udział w warsztatach życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
mg