Nawigacja

Aktualności
Pisanki, kraszanki…
Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar.Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.
W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek.
Tym razem, ze względu na sytuację pandemiczną warsztaty zorganizowane były w innej formie, realizowane było nagranie, które wkrótce zaprezentujemy.
Podczas warsztatów pokazywaliśmy sztukę zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Prezentowane były techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Nasi goście: Pani Zofia Minko, Pani Elżbieta Bednarczyk, Pani Barbara Nowacka, Katarzyna i Natalia Maksimczyk to mistrzynie w pisaniu jajek i bardzo im dziękujemy, że znalazły czas, aby podzielić się swoimi umiejętnościami.
Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w.
Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony)
to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.
W Wypożyczalni dla Dorosłych prezentujemy zbiór pisanek wykonany przez Panią Lidię Wizny, tradycyjnymi wzorami ukraińskimi.