Nawigacja

Aktualności
PICTUREBOOKI W NASZEJ BIBLIOTECE.

Picturebook, czyli właściwie co?

Termin picturebook należałoby przetłumaczyć na język polski jako książka obrazkowa, niestety nie oddaje on do końca całej idei. Picturebook to nie jest po prostu zbiór luźno ułożonych ilustracji, ale cała historia, w której tekst i obraz są tak samo ważne. Prof. Grzegorz Leszczyński, znawca literatury dziecięcej, powiedział kiedyś, że dorosły myśli słowem, dziecko – obrazem. To właśnie tą wizualną stroną książki na początku dziecko jest najbardziej zainteresowane i to dostaje w picturebookach. Tutaj tekst i obraz stoją na równych prawach. Tekst bez obrazu bądź obraz bez tekstu przestaje być czytelny jako całość – te dwa elementy idealnie uzupełniają się nawzajem. Dzięki obrazom z pozoru prosta historia opowiedziana w zaledwie kilkunastu zdaniach, może być bez końca rozwijana przez dziecko i czytającego, staje się także doskonałą okazją do rozmów i dyskusji na różne, czasem bardzo poważne tematy, takie jak tolerancja, przyjaźń, kultura osobista czy odróżnienie dobra od zła. Morał nie przychodzi jednak sam i nie jest wypowiedziany wprost jak w klasycznych bajkach. Do prawdziwego sensu historii mały i duży czytelnik muszą dojść wspólnie. Co więcej taka książka prawie się nie starzeje. Picturebooki z powodzeniem można czytać z 2-latkiem, jak i przedszkolakiem, a dziecko w każdym wieku będzie odkrywało w nich nowe rzeczy. No dobrze, ale co konkretnie da Twojemu dziecku „czytanie” picturebooków?

7 korzyści z czytania picturebooków

 1. Nauka podstawowych umiejętności.O tym, że książki są skarbnicą wiedzy, wie chyba każdy, ale żadna książka nie uczy w aż tak przystępny i atrakcyjny dla dziecka sposób jak picturebooki. Z pomocą książek obrazkowych można nauczyć dziecka właściwie wszystkiego – od alfabetu, przez kolory aż po podstawy matematyki.
 2. Poszerzanie słownictwa i nauka czytania.Czytając z dzieckiem picturebook z pewnością traficie na słowa, których maluch jeszcze nie zna. I bardzo dobrze! Rzeczy, które nazywają, brzdąc będzie mógł zobaczyć na ilustracji, a wtedy z pewnością szybciej zapamięta dany wyraz.

 

 1. Wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego i wychowania.Picturebook jest także doskonała okazją do porozmawiania z dzieckiem o bardzo ważnych sprawach, takich jak to, czym jest przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła czy jak należy zachowywać się wobec innych osób.
   
 2. Rozwijanie kreatywności.Ponieważ konstrukcja picturebooków pozwala na rozmowy na wiele tematów, to poniekąd Ty i Twoje dziecko stajecie się współautorem czytanej historii. To od Was w pewnym stopniu zależy to, jak będą wyglądać poszczególne przygody bohaterów i co wydarzy się między początkiem a końcem książki. 
 3. Tworzenie więzi między rodzicem a dzieckiem. Wspólne czytanie picturebooka, rozmowy na temat treści i ilustracji oraz zastanawianie się nad prowokowanymi przez książkę pytaniami, buduje relacje między Tobą a Twoją pociechą. Pozwala Wam też wzajemnie lepiej się poznawać i jeszcze więcej dowiedzieć się o sobie.6. Kontakt ze sztuką.Ilustracje w książkach często są pierwszą (a czasem niestety też jedyną) formą sztuki, z jaką spotyka się mały człowiek. Warto więc zadbać o to, by była to sztuka najwyższych lotów. Ponieważ w picturebookach ilustracja jest tak samo ważna jak tekst, poświęca się jej wiele uwagi i przygotowują ją najlepsi rysownicy. W ten sposób możesz kształtować w dziecku poczucie estetyki. 

  7. Zachęta do dalszego obcowania z literaturą.Co zrobić, aby dziecko chciało w przyszłości czytać książki? – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź jest prosta! Należy sprawić, że pierwszy kontakt malucha z książką nie będzie smutnym i nudnym doświadczeniem, ale wspaniałą przygodą, za którą dziecko będzie cały czas tęsknić. Takie właśnie pierwsze spotkanie z literaturą gwarantuje picturebook. 

  Gotowi na tę przygodę?