Nawigacja

Aktualności
Odwiedziny Wikinga.

W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki mieliśmy przyjemność spotkać gościa specjalnego, woja wczesnośredniowiecznego, w którego postać wcielił się pan Jacek Grycmacher. Powszechnie uznaje się za Wikingów wojowników którzy opuściwszy Skandynawię zajmowali się handlem i dokonywali napaści w całej Europie. Na głowie nosili hełmy z rogami, byli brzydcy, brudni i niebezpieczni. Z tych błędów starał się nas wyprowadzić nasz gość opowiadając dzieciom prawdziwą historię Wikingów oraz legendę o bogu Thorze synu Odyna.

Samo słowo „wiking” oznacza fiord, zatokę, szybki ruch. Połączenie tych słów doprowadziło z czasem do powstania znaczenia „rozbójnik morski”, a WIKING to po prostu zwrot oznaczający wyruszyć na wyprawę. Wikingowie nie stanowili rasy ani narodowości ich nazwa to rodzaj profesji. Co jedli i pili, jak żyli, czym się zajmowali i jak wyglądali, tego namacalnie mogli „spróbować” nasi klubowicze, gdyż pan Jacek wszystkie te elementy stara się jak najdokładniej odwzorować . Wiele ciekawych informacji dotyczących Wikingów można znaleźć w książce      J. M. Clements „ Zaginione światy. Wikingowie”, z której pochodzi legenda zaprezentowana podczas zajęć.

Każde dziecko miało możliwość wykonania własnoręcznie wizytówki pismem opartym na symbolach czyli RUNAMI. Słowo „runa” oznacza tajemnicę, a każdy z 9 głównych znaków symbolizuje wartość lub charakter człowieka. Zajęcia odbyły się w niesamowitej , ciekawej i osnutej tajemnicą atmosferze za co serdecznie dziękujemy panu Jackowi Grycmacherowi.