Nawigacja

Aktualności
Nowy tom poseminaryjny i ekspozycja muzealna „Kawiarnia Wędrowiec”.

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja publikacji poseminaryjnej  „Trzebiatów – spotkania pomorskie 2017”. Wszystkich gości powitały dyrektor TOK-u Renata Teresa Korek oraz redaktor naukowy publikacji dr Janina Kochanowska. „Trzebiatów – spotkania pomorskie 2017” to kolejny tom materiałów, które prezentowane były podczas seminarium naukowego. W dziale archeologii znalazły się referaty dotyczące m.in. Grodziska w okolicach Gryfic w świetle nowych badań ( A. Janowski) oraz Stanowiska archeologiczne wpisane do rejestru w powiecie Kamień Pomorski Marka Dworaczyka.

Zabytki  pomorskie, zbiory i kolekcje zaprezentowali w publikacji: Urszula Borkowska  (Starosta Ernst August Philipp von Borcke i jego pałac w Kąkolewicach, Zbigniew Sobisz Projekty parków Petera Josepha Lenne’ na Pomorzu i Aleksandra Hamberg – Federowicz  Willa Biesela/ Kunstmanna przy Al. Wojska Polskiego 69 w Szczecinie jako manifest architektury modernizmu. Ponadto sylwetkę  Juliusza Wierzbickiego jako pedagoga i artysty omówiła Renata Teresa Korek, Włoską grafikę reprodukcyjną ( XIX w.) o tematyce polskiej w zbiorach MPŚ w Słupsku – Beata Zgodzińska, a Jan Nowicki napisał o zaginionych eksponatach niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina.

W publikacji znalazło się wspomnienie o Pastorze Hansie – Udo Voglerze oraz jego referat Impulsy z Pomorza do reorganizacji Kościoła i społeczeństwa. Imiona Gryfitów – Książąt Pomorza Zach., cz. II. przedstawiła Lidia Sudakiewicz, zaś Marlene Vogler (Kartofel na Pomorzu), a Bożena i Antoni Krzewiccy (Pastor Christian Friedrich Gaedtke z Robów).

Zamieszczone zostały również materiały poświęcone Profesorowi Latourowi: Ewa Kulesza – Szerniewicz Stare miasto w Trzebiatowie – ochrona zabytkowych wartości a planowanie przestrzenne, Aleksandra Hamberg –  Federowicz Profesor Stanisław Latour – biografia oraz Profesor Stanisław Latour – rewaloryzacja historycznej przestrzeni miasta.

Podczas  piątkowego spotkania otworzyliśmy także nową ekspozycję muzealną „Kawiarnia Wędrowiec”, która zaaranżowana została przez dr Janinę Kochanowską. Nowe wnętrze przeniosło nas w lata 20. – 30. XX wieku, a zgromadzone eksponaty ( meble, pamiątki, ryciny, fotografie, ceramika) odzwierciedlają klimat tamtych lat. Wysłuchaliśmy muzyki w wykonaniu Aleksandra Bogdanowa i smakowaliśmy pomorskich wypieków.

Zapraszamy do odwiedzenia Pałacu i nowej ekspozycji oraz zachęcamy do nabycia publikacji i zapoznania się ze wszystkimi referatami, które zamieszone zostały w kolejnym tomie poseminaryjnym.