Nawigacja

Aktualności
Noc w trzebiatowskim muzeum

Noc Muzeów to nie lada atrakcja dla osób, które 14 maja miały ochotę odwiedzić muzea, galerie, wystawy. Wiele miast w Polsce włączyło się do akcji zapoczątkowanej w 1997 r. w Berlinie. Organizatorzy przygotowują wiele specjalnych atrakcji np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną „złotówkę”, która staje się wielokrotnym biletem wstępu do różnych obiektów muzealnych, a także „biletem” upoważniającym do jazdy specjalnymi tramwajami czy autobusami.
Pałacowe Muzeum po raz kolejny wpisało się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Zwiedzający , zarówno mieszkańcy jak i turyści mieli okazję obejrzeć zbiory, kolekcje i archiwalia pałacowego muzeum np. pochodzące z Trzebiatowa i regionu, a także przywiezionych tutaj przez osadników i przesiedleńców po 1945 roku z różnych części Polski w jej przedwojennych granicach ( zbiór mebli mieszczańskich z Trzebiatowa i okolic reprezentujących różne style, instrumenty muzyczne (pianina, fortepian), sztukę użytkową lat 20. i 30. XX wieku, elementy zastaw stołowych, przedmioty codziennego użytku, obrazy, szkice, oleodruki, zbiór monet. W dziale etnograficznym można było obejrzeć zgromadzone narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, meble z okolicznych wsi, skrzynie wianne (posagowe) z Pomorza, Wileńszczyzny i tzw. Polski Centralnej, stroje ludowe (łemkowskie, pomorski dożynkowy), oleodruki o tematyce religijnej, przedmioty obrzędowe, rękodzieło ludowe, pojemniki do przechowywania żywności i sprzęty kuchenne.
Zwiedzających mogli przenieść się w swoistą podróż w czasie i zajrzeć do saloniku, sypialni i kuchni, dawnych, niemieckich mieszkańców Trzebiatowa oraz klasy szkolnej, kuchni, biura i pokoju z lat powojennych, które obrazowo przedstawiają życie codzienne, polskich mieszkańców miasta. Meble, naczynia, stroje, dokumenty, fotografie pozwalają poznać sposób życia trzebiatowian w różnych dekadach ubiegłego stulecia. Interesującą kolekcją prezentowaną na ekspozycji jest zbiór przedmiotów pochodzących z okresu PRL-u (meble, stroje, przedmioty codziennego użytku, prasa, zdjęcia).
Z odrobiną tęsknoty – jak powiedziała turystka ze Szczecina oglądam ekspozycję z PRL-u. Te same meble, dekoracje, wazoniki, perfumy a szczególnie proszek IXI- to były czasy. A w takich ławkach siedziałam w szkole, jak to miło wspominać czasy i zobaczyć jak bardzo wszystko zmienia się w naszym życiu.
Oprócz zwiedzania muzeum przygotowaliśmy również zajęcia dla dzieci podczas, których można było m.in. ułożyć puzzle z zabytkami Trzebiatowa, wykonać duszki pałacowe oraz poczęstować się kawą i pysznym ciastem. Noc Muzeów, grą na fortepianie i gitarze uświetniła Marianna Kowal, której bardzo serdecznie dziękujemy.