Nawigacja

Aktualności
NOC BIBLIOTEK 2020.

„Klimat na czytanie”

             VI Ogólnopolska Noc Bibliotek w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej odbyła się  10  października pod hasłem „Klimat na czytanie”. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.  Tegoroczne hasło „Klimat na czytanie”, oznacza:

  • dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki;
  • wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

  W bibliotekach  czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na panującą epidemię. Zajęcia odbywały się z zastosowaniem reżimu sanitarnego, w ograniczonej liczbie osób, w godzinach wieczornych. Po powitaniu przez panią Karolinę Kurczewską i Marzannę Dudek poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania. Kierując się myślą przewodnią tegorocznej akcji rozmawialiśmy o klimacie w szerokim  znaczeniu tego słowa. Rozpoczęliśmy  zabawą integracyjną przedstawiając się pozostałym uczestnikom. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: do czego służy książka, co daje czytanie, gdzie najczęściej czytamy, dlaczego i jak czytamy?   Następnie tworzyliśmy klimatyczne kąciki, w których relaksowaliśmy się z książką. Każdy z nas lubi  w inny sposób spędzać czas z książką  i to właśnie chcieliśmy pokazać jako ciekawe doświadczenie. Klimat z biblioteką tworzy nasze Muzeum Pałacowe. Z wybraną przez siebie ulubioną książką udaliśmy się do muzeum. Tam poszukiwaliśmy eksponatów, które w najtrafniejszy sposób kojarzyły by się z okładką lub fabułą danej książki. Następnie wróciliśmy do sali zabaw, w której czekała na nas pani Jadwiga Domżał , emerytowany nauczyciel przyrody i pasjonatka ekologii. Pani Jadwiga opowiedziała dzieciom o sytuacji jaka w dzisiejszym czasie panuje na świecie w związku ze zmieniającym się klimatem. Wytłumaczyła nam jak należy prawidłowo segregować śmieci i gdzie w naszej miejscowości znajdują się odpowiednie punkty przyjmujące  elektrośmieci i nie tylko. Bo „Klimat na czytanie” to nie tylko książki, ale także to co nas otacza czyli przyroda.  Jak mamy postępować i jak sobie radzić z zagrożeniami dotyczącymi życia na naszej planecie? Tego uczymy się na lekcjach przyrody czy geografii, czytając fachową literaturę i stosując się do ogólnie panujących zasad. Ostatnim punktem naszego spotkania były gry i zabawy. Graliśmy w „Ekobingo” i segregowanie śmieci. Tworzyliśmy „Klimatyczne historyjki” z kartonowych obrazków i bawiliśmy się w „Milczącą książkę” na zasadach kalamburów. Była to zabawa najbardziej ekscytująca naszych gości. Nasze nocne harce zakończyliśmy podsumowaniem zdobytej wiedzy i ocenom zajęć poprzez wyrażenie opinii na temat tego, co się najbardziej podobało lub nie.  W Pałacowej Nocy Bibliotek brały udział dzieci z Bibliotecznej Filii w Gołańczy Pomorskiej, Hania i Zuzia z opiekunem panią Marzenną Dudek oraz czytelnicy naszej biblioteki Małgorzata, Daria, Szymon, Marlena,  Nikodem, Iga.                    
 Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie Nocy Bibliotek 2020.