Nawigacja

Aktualności
Narodowe Czytanie – „Quo vadis”.

WebW dniu 3 września 2016 r. odbędzie się kolejna, już piąta odsłona Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Konkurowała z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował do Polaków przesłanie, w którym zawarte są m.in. następujące słowa „[…] czytajmy w gronie rodziny, znajomych, kolegów, organizujmy własne spotkania z „Quo vadis”. Niech w Państwa miejscowości również wybrzmią słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty”.

Biblioteka Publiczna przy Trzebiatowskim  Ośrodku Kultury zaprasza do Pałacu na Narodowe Czytanie „Quo vadis” w dniu 8 września o godz. 17 , w którym uczestniczyć będzie Zbigniew Waleryś. Aktor odtwarzał postać Pawła z Tarsu w znakomitej ekranizacji powieści w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Przypomnijmy, że światowa premiera filmu miała miejsce dn. 30.08.2001 r. w Watykanie z udziałem Jana Pawła II, reżysera i aktorów.

Zbigniew Waleryś do niedawna pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu, zrezygnował jednak z teatru – wybrał film. W 2013 r. otrzymał Nagrodę na 38. Gdynia Film Festival za drugoplanową rolę męską w filmie „Papusza” (Dionizy Wajs).