Nawigacja

Aktualności
„Na gotyckim szlaku” – śladem Vivaldiego

Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku” już od kilku lat jest na stałej liście atrakcji, w których mogą uczestniczyć mieszkańcy miasta, okoliczni turyści odpoczywający nad polskim morzem oraz nasi goście, którzy cyklicznie przybywają do Trzebiatowa, aby wziąć udział we wspaniałym koncercie poświęconym muzyce dawnej.

Głównym pomysłodawcą festiwalu jest Fundacja Akademii Muzyki Dawnej, założona w 2008 roku przez Urszulę Stawicką, organistkę i klawesynistkę. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego i w swoim programie nawiązuje do dziedzictwa europejskiej muzyki wieków minionych. To wyjątkowe połączenie wielowiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną, której program prowadzi od Jeziora Miedwie aż po spotkanie nad Odrą.

Muzyczną ucztę poprzedził kilkugodzinny spacer naszych gości ze Szczecina, którzy wzięli udział w programie historycznym „Nad Regą”, przygotowanym przez historyka i regionalistę Piotra Żaka. Pełni wrażeń szczecinianie udali się następnie do Kościoła Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie, aby wziąć udział w koncercie „Antonio Vivaldi Musica Sacra”. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpiła znakomita sopranistka Anna Guz-Rosa, w towarzystwie równie świetnej Orkiestry Famd.pl, a to wszystko pod batutą doskonałego dyrygenta Pawła Osuchowskiego. Wspaniały koncert poświęcony twórczości Antonio Vivaldiego doskonale współbrzmiał z wnętrzami Kościoła Mariackiego, którego akustyka wydaje się być doskonałym miejscem do tego typu wydarzeń.

IX edycja Letniego Festiwalu Wędrownego  „Na gotyckim szlaku” wciąż trwa. Kolejne koncerty czekają na Państwa już niebawem – 8 września w Nowym Warpnie, 15 września w Czachowie oraz finałowy 22 września w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, prawdziwej gotyckiej uczty dla duszy i dla ciała.

Paweł Pawlonka