Nawigacja

Aktualności
Muzealna przygoda i legendy Pomorza Zachodniego
W środowe przedpołudnie do Pałacu nad Młynówką zawitały dzieci z klasy I, II i III ze Szkoły Podstawowej w Modlimowie. Młodzi odkrywcy przybyli do Trzebiatowa, aby poznać tajemnice Muzeum Pałacowego, które co roku odwiedzają tysiące turystów z całej Polski, jak i wielu krajów Europy. Dzieci poznały dzieje dynastii Gryfitów oraz Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, historie słonicy Hansken, dowiedziały się więcej o losach czterech dam Trzebiatowa – Księżnej Anastazji, Zofii von Schleswig-Holstein, carycy Marii Fiodorownej oraz Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, a także zwiedziły salonik mieszczański i muzeum „Od średniowiecza aż do PRL-u”. Bogate zbiory archiwalno-historyczne, archeologiczne, etnograficzne pochodzące z Trzebiatowa i regionu okazały się niezwykle fascynującą podróżą w czasie, w którą przybyłych gości zabrał muzealnik Paweł Pawlonka.
 
Zakończeniem pałacowej przygody był wykład dotyczący legend Pomorza Zachodniego. Dzieci dowiedziały się skąd w naszym regionie pojawił się gryf, głównie dzięki legendom o „Gryfie i Sedinie” oraz „Żelisławie i gnieździe gryfów”. Nie zabrakło najsłynniejszej trzebiatowskiej legendy o „Baszcie Kaszanej i misce kaszy, która uratowała Trzebiatów”. Pojawiły się również nieco ambitniejsze i trudniejsze opowiastki, m.in. o Sedonii von Borck czy Dorocie Schwarz – historia pomorskich czarownic wzbudziła wśród słuchaczy dreszczyk emocji. Pojawiły się i piękne legendy z pobliskiego Trzęsacza i Mrzeżyna – „O syrence z Mrzeżyna”, „Syrena z Trzęsacza” czy „O kochankach z Trzęsacza” to piękne opowieści, przy których niejedna niewiasta uroni łezkę. Na koniec dzieci poznały również historię wielkiej ropuchy, która została przemieniona w kamień, od której nazwę wziął Kamień Pomorski czy legendę o chciwym Skarbku i powstaniu Jeziora Szmaragdowego w Szczecinie.
 
Mamy nadzieję, że wizyta w Pałacu nad Młynówką okazała się wspaniałą przygodą dla dzieci z Modlimowa i zapraszamy ponownie!