Nawigacja

Aktualności
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci-Zabawy z książką.

   2 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy,  jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Stąd też pomysł na kilka zabaw związanych z książkami. Pamiętajcie moje propozycje są jedynie inspiracjami, a zabawy możecie dowolnie modyfikować, tak by sprawdziły u was. To także dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Zachęcam do przeczytania choć jednej bajki tego autora. Macie na pewno swoje ulubione książeczki do których lubicie wracać po jakimś czasie. To jest ten moment. Wspominajcie, czytajcie i cieszcie się wspólnymi chwilami.

Oto propozycje dwóch piosenek do słuchania podczas zabaw.

https://www.youtube.com/watch?v=wnJFiwa5a8U

https://www.youtube.com/watch?v=Ep2bb4M7llc

 

I wiersz wprowadzający nas w temat.

Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!

Kiedy jesz obiad – na zdrowie!
Gdy chcesz się bawić – baw się!
Ja ci nie bronię!
Ale gdy chcesz mieć opowieść
O wszystkim, co najciekawsze –
Ja ci się skłonię!

Kiedy ci smutno będzie,
Kiedyś samotny, chory;
Bez przyjaciela –
Ja z tobą pójdę wszędzie,
Poprzez zimowe wieczory,
W kraje wesela.

Będziesz wraz ze mną oglądać
Baśnie i cuda, i dziwy
Na końcu świata
Po niebie, po morzach, i lądach
jako te ptaki szczęśliwe
będziemy latać.

Nigdy ci się nie znudzi!
Wędrówki po każdej kartce
Nie są tak straszne.
Przygody innych ludzi.
Są przecież nie mniej warte
Niż twoje własne.

Ja cię bez trudu nauczę
Tego, co przydać się może
Choćby po latach paru.
Ja tobie słowem, jak kluczem,
Cudowny sposób otworzę
pałace czarów.

Edward Szymański

 

Wiosna to idealny czas, by zmienić utarte czytelnicze szlaki, pozwolić im bujnie i swobodnie rozkwitnąć, spojrzeć na czytanie jak na zabawę i poeksperymentować wspólnie z dzieckiem w tym obszarze.

Dzieci lubią tajemniczą, klimatyczną atmosferę półmroku, cienie biegające po ścianach, stłumione głosy, poczucie odcięcia od rzeczywistości. W takiej magicznej oprawie zwyczajna z pozoru lektura może zostać odebrana zupełnie inaczej, wywołać silniejsze emocje i na dłużej pozostać w pamięci. Wystarczy, że wyłączymy główne źródło światła, zostawiając tylko niewielkie światło latarki albo małej lampki. Dodatkowo możemy oczywiście zrobić namiot z koca czy prześcieradeł i schować się w nim razem z dzieckiem, co będzie dodatkową atrakcją.

Propozycje zabaw:

KTO TO POWIEDZIAŁ?

Do tej zabawy  wybierzcie kilkanaście  książek szczególnie lubianych przez dziecko, których bohaterowie są mu dobrze znani. Dziecko siada odwrócone do Was plecami. Jego zadaniem będzie odgadnięcie,  kto wypowiedział słowa w odczytanym przez Was na głos fragmencie książki.

Na przykład:

„Lilka! Chcesz moje cukierki, które dostałem od babci?! Nie mam już na nie ochoty! Muszę jeść warzywa! Dużo warzyw!” (Antoś)

„Czy wszyscy architekci mają na imię Frank?” (Młody Frank Architekt)

NARYSUJ I POSMAKUJ.

Narysuj swoją ulubioną bajkę lub przygodę związaną z twoją rodziną za pomocą komiksu.

Na pewno każdy z was ma w domu jakąś książkę kucharską, podejmij wyzwanie i zrób z niej jakieś danie wg. przepisu. A może są w domu jakieś książki z mapami? To też ciekawa forma zabawy. Poznawanie kraju czy świata palcem po mapie. Spróbujcie.

Uzupełnienie rysunków poprzez położenie kartki pod książkę i dorysowanie elementów. To kolejna propozycja zabawy z książką.

ODGRYWANIE SCENEK

Spróbujcie razem z dzieckiem wcielić się w literackich bohaterów i poodgrywać scenki z książek, naśladować głosy i odgłosy, odtworzyć dialogi bądź ułożyć własne. Aby rozkochać dziecko w czytaniu, ważne jest nie tylko to, żeby codziennie czytać, ale też to, jak czytasz. Baw się tembrem głosu, intonacją. Czytaj z przejęciem i zwracaj uwagę na reakcje dziecka. Jeżeli maluch jest wulkanem energii, dobrze sprawdzi się czytanie połączone z ruchem, np. klaskaniem, tupaniem czy kołysaniem.

PROJEKTOWANIE ZAKŁADEK

Zaprojektujcie zakładkę do książki. Przykładowe szablony i napisy udostępniamy w zdjęciach. Możecie też stworzyć oryginalną, wyjątkową i tylko waszą zakładkę książkową. Podzielcie się zdjęciami waszych projektów i zabaw na naszym fb.

Powodzenia!

Pozdrawiam cały Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki -Karolina Kurczewska.