Nawigacja

Aktualności
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzimy co roku dnia 2 kwietnia, a powiązane jest z datą urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i ma na celu rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

W środowy poranek do Pałacu nad Młynówką przybyły grupy Tygrysków oraz Kotków z Publicznego Przedszkola przy ul. Waryńskiego 7 w Trzebiatowie. Nasi milusińscy zostali zachęceni przez bibliotekarkę Panią Annę Pilecką do zapisania się do Wypożyczalni dla Dzieci oraz poznały regulamin biblioteki. Następnie dzieci zostały wprowadzone we wspaniały świat bajek i baśni dzięki Pani Salomei Barwikowskiej, która przez wiele lat pełniła rolę bibliotekarki w Bibliotece Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie. Pani Beta, która przez lata wychowała całe pokolenia młodych czytelników przybliżyła dzieciom ideę Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, jak i postać Andersena oraz przedstawiła jedną z najpiękniejszych baśni pisarza „Calineczkę”. Naszymi gośćmi byli również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie – Pani Ola, Pan Paweł, Pani Ania oraz Pani Basia, którzy przygotowali ciekawą grę w odgadywanie postaci z bajek, Pani Ania przybliżyła dzieciom definicję bajki, a następnie Pani Ola aktorsko zaprezentowała zebranym „Brzydkie kaczątko” i „Na wyspach Bergamutach”, w czym wspomogły ją zebrane przedszkolaki, które również znały na pamięć te wiersze. Mały poczęstunek dla naszych gości przygotowała Królowa Książek Pani Małgorzata, a na koniec dzieci wzięły udział w mini seansie kinowym, podczas którego mogły obejrzeć znaną wszystkim bajkę „Pinokio”.

Bardzo dziękujemy Tygryskom i Kotkom za przybycie do Pałacu nad Młynówką, jak również zachęcamy rodziców, dziadków, opiekunów, starsze rodzeństwo do tego, aby czytać książki najmłodszym czytelnikom, którzy dopiero uczą się tej sztuki. To niezwykle ważne, aby dzieci poznawały nowe historie, bajki i baśnie, które mocno kształtują ich wyobraźnie i mimo tego, że wszyscy pracujemy i jesteśmy zabiegani to chociaż przez chwilę postarajmy się iść za wskazówkami kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” – 20 minut dziennie. Codziennie!

P.P.