Nawigacja

Aktualności
Międzynarodowy Dzień Barbie.

Nie tak dawno pisaliśmy dla was skąd pochodzą i jak powstały klocki Lego. Dziś kolejna odsłona słynnych zabawek –Barbie i Kena.  

9 marca – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Barbie.
Fia’s Barbie Dolls….to blog poświęcony opowieściom o tej właśnie zabawce.
Dla wszystkich pasjonatów lalki jej historia jest dobrze znana. Przypomnę więc tylko w wielkim skrócie, że  jej debiut odbył się 9 marca 1959 roku na targach zabawek (American International Toy Fair) w Nowym Jorku. 

Barbie stworzyła Ruth Handler, żona współwłaściciela firmy Mattel i późniejsza prezes tej firmy. Wygląd lalki został zainspirowany niemiecką lalką Bild Lilli, która wcale nie była w założeniu zabawką dla dzieci.

Sam pomysł lalki wyglądającej jak dorosła kobieta, narodził się jednak w głowie Ruth już wcześniej. W tamtych czasach, dziewczynki miały do wyboru bawić się lalkami -niemowlakami, lalkami z papieru lub lalkami szytymi z materiału. I tak oto powstała Barbara Millicent Roberts.
Barbie miała przez te wszystkie lata wiele twarzy, imion, przyjaciół i członków rodziny. Lalka stała się ikoną popkultury, stała się inspiracją dla artystów i jest rozpoznawana na całym świecie.

Ciekawostki, które mogą zaskoczyć: źródło Empik.com

Wielka rodzina Barbie

Barbie posiada siedmioro rodzeństwa: Skipper, Stacie, Krissy, Tutti, Todd, Kelly i Chelsea. Poza tym otacza się całą gromadą przyjaciół (jej najlepszą przyjaciółką jest Midge) i zwierząt (ma ich ponad 40). Posiada kilka domów, samochodów i niezliczoną liczbę akcesoriów. Do rodziny Barbie często dołączają także celebryci, wówczas powstają specjalne edycje lalek inspirowane sławnymi osobami lub znanymi bohaterami. Swoją lalkę miała np. modelka Twiggy, Marilyn Monroe, M.C. Hammer, Lindsay Lohan czy obsada znanej sagi Zmierzch.

Barbie żadnej pracy się nie boi

Firma Mattel, produkująca lalki zadbała o to, by Barbie miała co robić. Dlatego wykonuje ona już blisko 200 różnych zawodów, w tym m.in. jako: lekarka, kasjerka McDonalda, sekretarka, prezenterka telewizyjna, policjantka, instruktorka fitness, kobieta-kot, raperka, nauczycielka czy bizneswoman. Barbie trzykrotnie była w kosmosie. Jako astronautka zadebiutowała w 1965 roku (cztery lata przed lądowaniem pierwszego człowieka na księżycu!), a następnie poleciała w kosmos jeszcze w 1986 i 1994 roku. Lalki Barbie, które ukazują się na rynku od 2011 roku, wykonują wyłącznie zawody, które są niedostatecznie reprezentowane wśród kobiet np. takie jak: informatyk, programista, architekt, naukowiec czy reżyser filmowy, a nawet… Barbie prezydentka i wiceprezydentka z 2016. 

Barbie spotyka się z młodszym mężczyzną

Dokładnie 2 lata i dwa dni różnicy w wieku dzieli Barbie i Kena, chyba najbardziej popularną parę w świecie zabawek. Dziś to już nic nadzwyczajnego, ale w momencie ukazania się lalek na rynku tego typu sytuacja, mogła stanowić temat tabu. Ken swoje oficjalne urodziny obchodzi 11 marca 1961 roku, a imię, podobnie jak Barbie, odziedziczył po synu swojej twórczyni. Podobno w 2004 roku ich drogi się rozeszły (Barbie spotykała się wtedy z kimś innym), ale już w 2011 ponownie stali się parą. Ich romans trwa już ponad 50 lat! 

Barbie – dziewczyna z małego miasteczka

Jej kariera może wzbudzać podziw, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pochodzi z małego amerykańskiego miasteczka. Urodziła się w fikcyjnym mieście Willows w stanie Wisconsin, a teraz jest znana na całym świecie!

Barbie w social media

Barbie jak każda prawdziwa gwiazda posiada swój profil na Instagramie. @barbiestyle obserwuje aktualnie blisko 2 miliony followersów. Fani mogą tam zobaczyć przede wszystkim wiele stylizacji Barbie oraz śledzić to, jak najbardziej popularna lalka na świecie spędza swój dzień. Profil lalki na facebook’u cieszy się równie dużą popularnością.

Barbie – ikona mody

Choć dziś Barbie kojarzona jest głównie ze swoim ulubionym różowym kolorem, jej początki wcale nie były takie… różowe. I tak np. strój pierwszej Barbie stanowił elegancki biało-czarny kostium kąpielowy. Dzięki swojemu stylowi Barbie niemal od razu stała się ikoną mody. Jej garderoba pęka w szwach, a producenci lalki stale dostarczają jej nowych stylizacji. Barbie ubierali także najwięksi projektanci mody tacy jak Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabana czy Givenchy.

Nowe wymiary Barbie

Od początku budowa ciała Barbie i jej nierealne proporcje wzbudzały wiele kontrowersji. W związku z tym w 2016 roku producenci stworzyli trzy nowe typy lalki (tall, petite i curvy), bardziej odpowiadające rzeczywistym kobiecym kształtom i rozmiarom.

LOGO BARBIE. RÓŻOWE SZALEŃSTWO

Sama nazwa Barbie jak mogliście zauważyć wcześniej nie wzięła się znikąd. Jest to zdrobnienie od imienia Barbara – tak nazywała się prawdziwa córka „matki” Barbie, a Barbara Millicent Roberts to pełna nazwa Barbie. Dlaczego prawie od 60lat w logo Barbie przeważał zawsze różowy kolor – chyba nikt nie musi tłumaczyć. Czy zna ktoś bardziej dziewczęcy kolor niż różowy? Różowy to kolor zarezerwowany od lat głównie dla dziewcząt, kojarzy się z radością, beztroską , słodyczą i łagodnością.
Logo od 1959 roku, kiedy to zabawka pojawiła się po raz pierwszy na targu zabawek w Nowym Jorku nie zmieniło się w dużym stopniu do dzisiaj. Zawsze charakteryzowało go lekki, minimalistyczny styl.
Obecna wersja logo Barbie to proste słowo, które zawiera nazwę marki, i sprawia wrażenie ręcznie narysowanego napisu z kursywą, który ma elegancki i tradycyjny wygląd. (Creative Heads.pl)

Więcej o lalce Barbie i jej twórczyni można przeczytać w książce „Barbie i Ruth” autorstwa Robin Gerber.

Tu jej recenzja:

https://www.youtube.com/watch?v=BVpBBzt_5Ck

W naszej bibliotece również znajdziecie książki o przygodach lalki Barbie.