16 listopada 2016
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
W pałacowej Galerii Feininger otwarta została wystawa SZTUKA DEKORACYJNO – UŻYTKOWA Z METALU I FILCU, na której swoje prace prezentowali Renata Jankowska i Roman Kalisz. Pan Roman od 1964 roku jest mieszkańcem Trzebiatowa, pracował w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2, był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mrzeżynie, a także inspektorem oświaty w Trzebiatowie. Jak sam podkreśla grafiką i rysunkiem interesował się od zawsze, a projektowaniem i wykonywaniem dekoracyjnych przedmiotów użytkowych z metalu zaczął fascynować się w latach siedemdziesiątych kiedy to na swojej drodze spotkał dr inżyniera Romana Janasa, który w swojej książce poświęcił rozdział pracom pana Kalisza.
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty z metaloplastyki ( orły, tablica fundacyjna im. Kawalerów Orderu Uśmiechu dla ZSzOI w Mrzeżynie, medal okolicznościowy, statuetki czy głowica sztandaru dla Koła Łowieckiego Bażant), projekty i rysunki np. łańcucha i laski rektorskiej, a także fotografie prac wykonanych dla szkół, instytucji czy kościołów ( np. zdjęcia tablic pamiątkowych, balustrady, sztućców, plakietek okolicznościowych). Jak wspomniał Pan Roman jest to wystawa wielopokoleniowa. Do jej prezentacji namówiły mnie Pani dyrektor Renata Teresa Korek, która zachwyciła się wykonaną przeze mnie w 1965r. okładką kroniki MSZZ w Trzebiatowie oraz córka.
Wychowałam się w rodzinie artystycznej. Tata zawsze coś ciekawego robił, a ja spędzałam z nim dużo czasu i patrzyłam jak powstają różne przedmioty od szkicu, rysunku poprzez projekt a następnie wykonanie już z metalu – mówi Renata Jankowska. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku o kierunku wychowanie muzyczne, a także Studia Podyplomowe w zakresie „Sztuka”- muzyka z plastyką oraz Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej. Pracuje jako nauczyciel muzyki, plastyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie, jest instruktorem zajęć plastycznych i muzycznych w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Fascynuje ją sztuka użytkowa, ale jak sama mówi to po tacie odziedziczyła zdolności techniczne, rysunek, dokładność i precyzję w tym co robi. Wykonuje m.in. biżuterię, witraż, filcuje, maluje, jest również autorką piosenek. Na wystawie Renata Jankowska zaprezentowała szale filcowane na jedwabiu, torebki i berety filcowe a także kwiaty z witrażu.
Prace można oglądać w pałacowej galerii do 2 grudnia.