Nawigacja

Aktualności
Maria Anna z Czartoryskich księżna von Württemberg-Montbéliard.

Maria Anna z Czartoryskich księżna von Württemberg-Montbéliard – urodzona w Warszawie 15 III 1768, córka Adama Kazimierza Czartoryskiego, pisarza, działacza politycznego, mecenasa nauki i sztuki oraz słynnej Izabeli z Flemingów.
Początkowo wychowywała się w warszawskiej siedzibie Czartoryskich – Pałacu Błękitnym. W roku 1784 z inicjatywy matki zawiera małżeństwo z Ludwikiem Würtemberg-Montbéliard, spokrewnionym z panującymi rodzinami niemieckimi i rosyjskimi. W 1785 r. zamieszkują w pałacu w Trzebiatowie, który odnawiają i prowadzą bujne życie towarzyskie, choć małżeństwo jest nieudane.
 W 1793 – po zdradzie księcia w kampanii 1792 (jako dowódca wojsk litewskich działał na korzyść Prus i Rosji) dochodzi do rozwodu. Po rozwodzie Wirtemberska przebywała najczęściej w Warszawie, gdzie prowadziła salon literacki (tak zwane błękitne soboty).
W 1837 osiadła na stałe w Paryżu w domu brata, księcia Adama Jerzego, znała Adama Mickiewicza, Fryderyk Szopen skomponował dla niej 4 mazurki. Jest autorką pierwszej polskiej powieści sentymentalnej – ,,Malwina, czyli domyślność serca” oraz powieści dla ludu, wierszy i tłumaczeń.
Zmarła w Paryżu 21 X 1854.
 W najbliższą niedzielę obchodziłaby 252 urodziny, dlatego też przypominamy jej sylwetkę. Jest patronką Biblioteki Publicznej w Trzebiatowie, co napawa nas wielką dumą i radością, gdyż Maria Anna z Czartoryskich Wirtemberska była kobietą wielu talentów.