Nawigacja

Aktualności
Kolorowy Dzień Kredki.
 
22 listopada to Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.
Co to jest kredka?
To przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału. Według Słownika Języka Polskiego słowo „kredka” oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania”.
Kredki można podzielić na: ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe. A jakie jeszcze inne znacie materiały piśmiennicze?
Pierwotne materiały stosowane w celach pisarskich to produkty pochodzenia naturalnego. W starożytności, w krajach śródziemnomorskich używano liści drzew oliwnych i palm oraz kory (między innymi lipy i wiązu). W Chinach były to tabliczki drewniane i rozcięte łodygi bambusa, a w krajach azjatyckich – kora z brzozy. Początkowo często używano materiałów twardych, dlatego napisy trzeba było ryć, kłuć lub odciskać. Do kłucia w kamieniu używano dłuta, rylca do rycia w metalu, a skośnie ściętą trzcinę do odciskania znaków na glinianych tabliczkach. Do materiałów miękkich (papirusu, płótna, pergaminu, a następnie papieru) wykorzystywano w kolejności: trzcinkę, pędzelek i pióro. Ważny moment w rozwoju narzędzi piśmiennych miał miejsce w 1780 r., kiedy to została wynaleziona metalowa stalówka. Jej masowa produkcja rozpoczęła się na początku XIX wieku i opanowała całą Europę. Tak jak metalową stalówkę, również w Anglii skonstruowano pióro wieczne, które w połowie XX wieku zaczęło być wypierane przez długopis. Równocześnie, od końca XIX wieku duże zastosowanie w piśmiennictwie znalazła maszyna do pisania. Aktualnie w tym celu wykorzystywane są m.in. komputery.
Ja również zachęcam Was do zabawy kredkami nie tylko w tym szczególnym dniu. A oto propozycje :

Mistrz kalkowania

Zabawa zaczyna się od kalkowania przez kartkę wzorów różnych przedmiotów z otoczenia np. podłogi, firanki, serwetki czy sztruksowych spodni. Im więcej struktur, tym ciekawszy efekt. Ściągnięte przy pomocy kredki odciski, należy wyciąć i stworzyć z nich obrazek.

Obrazek z kredkowych ostrużyn.

Do tej pracy możecie wykorzystać stare, połamane kredki. Temperujecie je, a ostrużyny, które powstaną przy tej pracy wykorzystujecie do stworzenia obrazu. Temat dowolny, ale jeśli mogę coś zasugerować proponuję krajobraz jesienny.

Rysunek 3D

Do tworzenia tą techniką nie potrzeba wiele wystarczy kolorowy blok techniczny, sporo dobrze zatemperowanych kredek najlepiej trójkątnych, ołówek i linijka.
Rysowanie prostych kresek i wypukłości pozornie wdaje się prostą pracą, ale wcale nie jest, technika ta wymaga dużo cierpliwości i staranności. Mam nadzieje, że efekt wypukłości jest wystarczająco widoczny, na żywo wygląda bardzo fajnie zdjęcie nie jest łatwo zrobić. To trudniejsze zadanie, ale spróbujcie na pewno wam wyjdzie.
Szkicujemy obrazek i robimy poziome kreski pomijając nasz szkic. Następnie nasz szkic malujemy półkolistą linią. Te czynności powtarzamy różnymi kolorami. Spróbujcie.
 
 
 
 
 
 
Podczas wykonywania waszych prac zachęcam was do wysłuchania piosenki „Kolorowe kredki” i historii pt; „Kredki” Małgorzaty Musierowicz
Pozdrawiam Karolina Kurczewska