Nawigacja

Aktualności
„Jesteśmy z Trzebiatowa” – otwarcie wystawy

W czwartkowe popołudnie goście zebrani w pałacowej “Galerii Feininger” mogli wziąć udział w otwarciu wystawy podsumowującej projekt “Jesteśmy z Trzebiatowa”.

„Jesteśmy z Trzebiatowa” to program, który przeciwstawia się powolnej izolacji społecznej i licznym utrudnieniom w komunikacji interpersonalnej między dorosłymi wychowującymi zarówno dzieci niepełnosprawne i zdrowe, pomiędzy samymi dziećmi, a także osobami, które ukończyły 60 rok życia i nie są czynne zawodowo. Beneficjentem działań podjętych w ramach zadań są więc dwie grupy: osoby nisko-komunikatywne ze względu na niepełnosprawności i zaburzenia rozwoju (dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, niesłyszące i z rozszczepami podniebienia i wargi), którym potrzeba wytworzenia poczucia bliskości z innymi oraz ich opiekunowie wspomagani przez wolontariuszy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzebiatowie.   

Jak podkreśliła Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzebiatowie Pani Justyna Fedak-Białkowska, prace prezentowane w “Galerii Feininger” to tylko ułamek tego, co udało się stworzyć od lipca bieżącego roku. Całość to efekt wielu warsztatów m.in:

„W poszukiwaniu koloru i przestrzeni,  czyli Trzebiatów tkaniną i szkłem malowany”

– warsztat tkaniny artystycznej (patchwork, filcowanie na sucho i mokro, collage, frottage, haftowanie, oddruk naturalny, linoryt, malowanie i szydełkowanie) i grawerowania oraz witrażu. Prowadzący warsztaty – artysta plastyk, witrażysta – Katarzyna Szczęsna

– „Zaczarowany świat biżuterii z Trzebiatowa”- warsztat biżuteryjny z zastosowaniem technik: kumihimo, techniki metal i polimer clay czy beading peyote. Podczas warsztatów uczestnicy topili szkło i wykonywali odlewy szklane i z żywicy. Prowadzący warsztaty: arteterapeuta, witrażysta – Justyna Fedak-Białkowska

– „Malujemy nasz Trzebiatów”- to warsztat dla najmłodszych uczestników programu (dzieci i młodzież z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym) i ich rodzin. Uczestnicy tych zajęć wykonywali  kreatywne i autorskie obrazy na płótnie, folii i innych materiałach i fakturach za pomocą ekologicznych i biodegradowalnych materiałów plastycznych. To również warsztaty, podczas których  uczestnicy Projektu jako podstawowe miejsce działania land  art wybierali naturalne przestrzenie gminy Trzebiatów i wspólnie wypowiadali się w języku różnorodnych instalacji i kompozycji z użyciem elementów natury. Prowadzący warsztaty: arteterapeuta – Justyna Fedak- Białkowska

Prace uczestników projektu są zachwycające. Goście zebrani w pałacowej “Galerii Feininger” mogli podziwiać piękną własnoręcznie wykonaną biżuterię, tkaniny, które przedstawiają trzebiatowskie kamieniczki, wielką słonicę Hansken, która unosi się jako balon nad naszym miastem, wiele obrazów, rękodzieł i malowideł stworzonych przeróżnymi technikami zarówno przez miejscowe dzieci, jak i dorosłych, a wszystko to w otoczeniu zdjęć uczestników warsztatów, którzy przez kilka miesięcy tworzyli prace, które dziś możemy podziwiać w Pałacu nad Młynówką.

Podczas otwarcia wystawy nie zabrakło wielu ciepłych słów w kierunku osób, które wspierały projekt, pojawiło się wiele uśmiechów, ale i oznak dumy i zadowolenia – z całą pewnością był to niezwykle udany projekt, którego efekty można podziwiać przez najbliższy miesiąc w “Galerii Feininger” w Pałacu nad Młynówką.

Zapraszamy!