Nawigacja

Aktualności
Goście specjalni w Muzeum Pałacowym

Działające przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury Muzeum Pałacowe ma przyjemność przyjmować co roku tysiące turystów, jednak wielkim wyróżnieniem są dla nas wizyty gości specjalnych, a takim był niewątpliwie marszałek województwa zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz. Z okazji wręczenia srebrnej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego, marszałek odwiedził Pałac nad Młynówką i w towarzystwie Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renaty Teresy Korek, Dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Pana Cezarego Nowakowskiego oraz radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pana Artura Łąckiego, mógł podziwiać pałacowe zbiory i ekspozycje. Całość na swoich fotografiach uwiecznił wieloletni przyjaciel Pałacu, Pan Waldemar Witek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pałac nad Młynówką oferuje magiczną, pełną wrażeń i emocji podróż w czasie „Od średniowiecza do PRL-u”. To fascynująca wycieczka przez kolekcjonowane przez lata eksponaty, sprzęty, fotografie, ceramiki, zbiory archeologiczne i stroje, które tworzą niezapomniane ekspozycje i wystawy. Od 2000 roku, kiedy to pomysłodawczyni Muzeum Pałacowego Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Teresa Korek rozpoczęła zbieranie pierwszych eksponatów, muzeum rozrosło się do imponujących rozmiarów. Dziś obejmuje ono wystawę „Damy Trzebiatowa, Pomorza i Europy”, czyli wierne rekonstrukcje strojów czterech najsłynniejszych kobiet zamieszkujących Pałac na przestrzeni wieków, salonik mieszczański mający za cel odtworzenie pokoju-jadalni bogatych mieszczan z przełomu XIX/XX wieku, Galeria „Feininger” – sala wystaw czasowych, która średnio co miesiąc prezentuje nowe ekspozycje oraz naszą perełkę – Muzeum Pałacowe znajdujące się na poddaszu. Wśród wystaw możemy obejrzeć zbiory archeologiczne, militarne, stroje dworskie, szlacheckie i mieszczańskie, możemy poznać multikulturowość Trzebiatowa i okolicznych wsi, gdzie eksponowane są narzędzia rzemieślnicze, gospodarskie, sprzęty domowe i meble. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak nasza ekspozycja „Podglądając codzienność. Trzebiatów i jego mieszkańcy XX wieku” – pełna wrażeń i emocji wycieczka po wnętrzach z lat 20/30 XX w. i czasach PRL-u, gdzie zajrzymy do saloniku, sypialni i kuchni przedwojennych niemieckich mieszkańców, przyjrzymy się starej klasie szkolnej, kuchni z lat 50, sekretariacie oraz pokojowi dziennemu z lat 70 – wszystko to ubrane w melodie i dźwięki wzbudzające niezapomniane wspomnienia naszych turystów.

W roku 2015 nasze muzeum obchodziło swoje 15-lecie działalności, my życzymy sobie co najmniej kolejnych 100 lat jego istnienia. Mamy nadzieję, że wizyta w Muzeum Pałacowym spodobała się Panu marszałkowi i naszym gościom, sami zaś obiecujemy w dalszym stopniu rozbudowywać i wzbogacać je o nowe muzealia i eksponaty, tak aby przez lata służyło nam oraz potomnym.

Paweł Pawlonka