Nawigacja

Aktualności
„Galeria Jednego Obrazu” – Maria Łach i „Dziewczyna z koniem”

W środowe popołudnie w pałacowej Czytelni Głównej odbyło się spotkanie w ramach „Galerii Jednego Obrazu” z Marią Łach – autorką szkicu „Dziewczyna z koniem”.

Maria jest mieszkanką Trzebiatowa i na co dzień uczy się w Prywatnej Branżowej Szkole I Stopnia w Gryficach, gdzie kształci się do zawodu fryzjerki. Jest osobą wielu talentów – śpiewa, rysuje, pisze wiersze, jak sama mówi: „Jest to dla mnie jak oddychanie – nie mogę bez tego żyć”. Sztuką interesuje się od zawsze, a tą pasją zaraziła ją mama, która również posiada talent plastyczny.  

Podczas niezwykle miłego spotkania przy aromatycznej kawie i pysznym cieście, w otoczeniu wspaniałych przyjaciół, rodziny i zebranych gości, Marysia opowiedziała nam o swojej pasji, jaką jest sztuka – dowiedzieliśmy się, że maluje już od dziecka, a jej motywem głównym są portrety ludzi, zwierząt oraz otaczającej ją natury. Maria tworzy wieloma technikami – rysunek ołówkiem, pastelami, a także farbami, jednak oprócz tego, że maluje pisze również wiersze. Dzięki uprzejmości uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta, którzy przybyli do Pałacu nad Młynówką pod przewodnictwem Pani Marii Akidy, mogliśmy wysłuchać kilku z nich.  Serdeczne podziękowania należą się Dominice, Dominice i Zuzi, które doskonale oddały klimat wierszy Marysi – poezja ta jest bowiem niezwykle życiowa i posiada swój niesamowity przekaz, który trafi do odbiorcy w każdym wieku.

Nie zabrakło wspólnych zdjęć, opowieści i planów na przyszłość. Mogliśmy dowiedzieć się, że Marysia jest wielką fanką Natalii Szroeder i od lat stara się uczestniczyć we wszystkich koncertach piosenkarki, tworzy również jej fanklub, a samej wokalistce zadedykowała  jeden ze swoich wierszy oraz rysunków.

Marysi gratulujemy talentu i dołączamy się do życzeń, aby dalej się rozwijała i tworzyła nowe rysunki i wiersze, a wystawę jej prac będzie można zobaczyć do 15 listopada w pałacowej Czytelni Głównej.