Nawigacja

Akademia Malucha
Fizyka na wesoło w Akademii Malucha.

Naelektryzowane włosy, balony przyciągające papierki i aluminiowe puszki, wybuchający wulkan, surowe jajka pozbawione skorupki,  to tylko niektóre z bardzo ciekawych eksperymentów, które zaprezentowała dzieciom w Akademii Malucha P. Kasia, mama Kuby , nauczycielka fizyki.
  Hitem okazała się ciecz nienewtonowska (nieniutonowska). To płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.
Co jest potrzebne do wykonania takiej cieczy?-mąka ziemniaczana (skrobia), woda.
W zasadzie płyn powinien być gotowy po paru minutach. Nie można przesadzić z wodą, gdyż ciecz będzie zbyt płynna. Płyn nienewtonowski musi być gęsty.
Wytworzenie cieczy nienewtonowskiej, to tylko początek zabawy. Teraz można z nią zrobić bardzo ciekawe rzeczy .Jeśli postaramy się powoli przelać ten płyn, to nam się uda. Jeśli natomiast szybko przechylimy talerzyk, to ciecz „pokruszy się”. Po czym jak tylko przestaniemy nią ruszać, to od razu spłynie do normalnego kształtu.
Płyn nienewtonowski zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy mu energii. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest uderzenie czymś w ciecz np. złożoną pięścią. Czym mocniej uderzymy, tym płyn się robi twardszy. Nasza pięść na pewno będzie czysta.
Kolejną ciekawą rzeczą jest zrobienie z tej cieczy kulki . Wystarczy wlać sobie trochę do ręki i obiema dłońmi turlać niczym zwykłą kulkę. Póki będziemy to robić, ciecz będzie się zachowywała jak kulka ze stałego materiału, np. z plasteliny. Gdy tylko przestaniemy ją ściskać spłynie nam między palcami.
I ta naukowa zabawa okazała się przewesoła i niezwykła. Polecam zrobić to w domu!
Dziękuję pani Katarzynie Piastowicz za wesołą, kreatywną lekcję fizyki!