8 kwietnia 2020
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności, Biblioteka
Szanowni Państwo! Oderwijmy się na chwilę od codziennej, trudnej do zaakceptowania rzeczywistości – wybierzmy się razem w fascynującą podróż do zaczarowanego świata literatury. Ukażą się cztery części – czwarta to quiz. Zachęcam do uważnego przeczytania poniższego tekstu, aby poprawnie odpowiedzieć na pytania, które pojawią się w quizie w dniu 8 maja 2020 r – Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.
Wiele znanych postaci ukrywa się pod pseudonimami. Piosenkarze, aktorzy, sportowcy, pisarze często zamieniają swoje imię i nazwisko. Dlaczego to robią? Dlaczego ukrywają swoje prawdziwe dane? Przyjrzyjmy się pisarzom, bo to oni najczęściej używają pseudonimów – ich wielkim zwolennikiem był np. Julian Tuwim (ponad 60!).
Julian Wieniawski ps. Jordan, polski prozaik i komediopisarz (1834-1912) pisał: „Czy może być szczęśliwszym położenie autora, niż gdy go kryje pseudonim? Wtedy to dowiaduje się on o sobie sądów prawdziwych, wolnych od stronności, którym, bądź co bądź, najpoważniejsze nawet umysły krytyczne, ale zawsze ludzkie, całkowicie oprzeć się nie zdołają. Cóż dopiero mówić o sądach publiczności!”.
Aurora Dudevant, pseudonim: George Sand (1804-1876)
W czasach, kiedy tworzyła męskie nazwisko ułatwiało start. Wydawcy i redaktorzy nie przepadaliza piszącymi kobietami. Do ich dzieł odnosili się arogancko i niechętnie szufladkując je. W przypadku Sand zmiana nazwiska podkreślała jeszcze bardziej jej ekscentryczny sposób bycia. Pisarka paliła cygara i fajkę, przeklinała i ubierała się po męsku.
Charles Lutwidge Dodgson, pseudonim:
Lewis Carroll (1832-1898)
Autor “Alicji w krainie czarów” był słynnym matematykiem oksfordzkim, mającym w dorobku ponad 250 publikacji naukowych z tej dziedziny. Podpisywał je prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Z racji tego, że nie chciał narażać na szwank naukowej reputacji, książki dla dzieci podpisywał pseudonimem.
Samuel Langhorne Clemens, pseudonim: Mark Twain (1835-1910)
Prawdopodobnie pseudonim ten pochodzi z czasów, kiedy Clemens pracował na parowcach pływających po Missisipi – w żargonie pilotów parowców rzecznych mark twain oznacza „zaznacz dwa (sążnie głębokości)”. Najgłośniejsza powieść Marka Twaina to „Przygody Tomka Sawyera”.
Maria Konopnicka
(1842-1910)
Publikowała pod różnymi pseudonimami, m.in. Marko, M.K., K., Ko-mar, Jan Sawa, Jan Waręż, Humanus, Ursus, Mruczysław Pazurek. Najprawdopodobniej powodem ukrywania nazwiska była nieśmiałość i niepewność autorki. Często tak bywa na początku drogi literackiej.
Aleksander Głowacki,
pseudonim: Bolesław Prus
(1847-1912)
Pisał pod pseudonimem literackim przez skromność : „…Od chwili wejścia do literatury nie ukrywałem antypatii do bezcelowych konceptów. Podpisywałem się pseudonimem wprost ze wstydu, że takie głupstwa piszę…” Pseudonim pisarza pochodzi od herbu Prus, z którego się wywodził.
Jan Wiktor Lesman, pseudonim: Jan Brzechwa (1898-1966)
Jan Brzechwa był stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana i to jemu zawdzięcza swój pseudonim literacki. Tłumaczył mu: „…Pomyśl, jakie to piękne: opierzona części strzały”. Prawdziwym nazwiskiem posługiwał się jako prawnik – z wykształcenia był adwokatem specjalizującym się w prawie autorskim.
Maciej Słomczyński, pseudonim: Joe Alex (1920-1998).
Joe Alex to pseudonim literacki Macieja Słomczyńskiego, a jednocześnie postać literacka z jego książek. W jednym z wywiadów telewizyjnych przyznał, że wymyślił Joe Alexa, po to aby móc zarabiać pisząc powieści kryminalne i w spokoju poświęcić się swojej pasji – przekład Joyce`a i Miltona.
Irena Barbara Kuhn,
pseudonim: Joanna Chmielewska (1932-2013)
Jak kiedyś powiedziała, zaczęła pisać pod pseudonimem, ponieważ była akurat w trakcie rozwodu. Mąż nie życzył sobie, aby jego nazwisko szargała literatura niskich lotów … Jest autorką ok. 80 tytułów powieści kryminalnych wciągających czytelnika interesującą fabułą, inteligentnym humorem i ironią.
Eleanor Marie Robertson, pseudonim: Nora Roberts, J.D. Robb (1950)
Nazwisko kojarzone z romansami, ale nie do końca. Robertson stworzyła sobie dwa światy. W jednym jest Norą Roberts piszącą romanse, w drugim wciela się w J.D. Robb – świetną autorkę kryminałów. Literaturę kobiecą zdarzyło się jej też publikować pod pseudonimami Sarah Hardesty i Jill March.
Joanne Kathleen Rowling, pseudonim: J.K. Rowling,
Robert Galbraith (1965)
Pisząc pierwszą powieść klepała przysłowiową biedę. Historię o Harrym Potterze odrzuciło dwanaście wydawnictw. Bloomsbury zgodziło się w końcu na wydanie książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Zasugerowano jednak Rowling zmodyfikowanie imienia, tak aby brzmiało bardziej po męsku. Autorka podpisała więc powieść inicjałami, dodając drugie imię, którego formalnie nigdy nie nosiła.
(na podst.www.gandalf.com.pl/blog oprac. JD)