Nawigacja

Aktualności
Europejska Noc Muzeów w Pałacu nad Młynówką

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, która została zapoczątkowana w 1997 roku w Berlinie, a swoje początki w Polsce miała w 2003 roku, gdy pierwszą taką Noc Muzeów zorganizowało poznańskie Muzeum Narodowe. Od tamtej pory co roku wydarzenie to przyciąga tłumy turystów, którzy w późnych godzinach wieczornych otrzymują możliwość wolnego zwiedzania muzeów w całej Europie.

Muzeum Pałacowe działające przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury ponownie dołączyło do tego wspaniałego wydarzenia i 18 maja, w sobotni wieczór mieszkańcy Trzebiatowa, jak i turyści przybywający nad polskie morze, mogli zwiedzić nasze wspaniałe ekspozycje. O godzinie 18.00 rozpoczęliśmy Europejską Noc Muzeów wykładem Pani Agnieszki Latour „Pomnik Historii – procedury uznania i kryteria wyboru na przykładzie miasta Trzebiatów, pretendenta do tytułu”. Pani Agnieszka jest inspektorem ds. zabytków nieruchomych ZWKZ w Szczecinie, a także córką słynnego polskiego architekta Stanisława Latoura, autora projektów zagospodarowania przestrzennego i rewaloryzacji zespołów staromiejskich w Szczecinie, Chojnie, Moryniu, Trzebiatowie i wielu innych miastach. Pani Agnieszka na przykładzie naszego miasta opowiedziała o szansach na otrzymanie statusu pomnika historii, który jest ustanawiany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i nadawany zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej i naukowej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Po wykładzie Pani Agnieszki nasi turyści otrzymali możliwość wolnego zwiedzania komnat pałacowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się jedna z naszych najnowszych ekspozycji, stworzona przez dr Janinę Kochanowską „Kawiarnia Wędrowiec”, w której zgromadzeni goście mogli napić się aromatycznej kawy i przy pysznym cieście przez chwilę mogli poczuć się, jak klienci kawiarni z okresu międzywojennego. Nie zabrakło również  zajęć dla najmłodszych – Pani Anna Pilecka postanowiła umilić dzieciom czas w muzeum i przygotowała ciekawe zajęcia plastyczne, podczas których dzieci tworzyły fanastyczne prace. Interesującym wydarzeniem były również warsztaty muzyczne, a więc live show w którym DAVE MARC & DJ Brajan pokazywali zebranym sztukę DJ-ingu i tworzenia muzyki klubowej – od wielu lat grają bowiem w dyskotekach i klubach w całej Polsce! Dużym zainteresowaniem cieszyła się również nasza gra muzealna „Odkrywamy tajemnice Muzeum” – duże gratulacje należą się Pani Helenie Handor, która jako pierwsza rozwikłała wszystkie nasze zagadki i podzieliła się swoją nagrodą z innymi uczestnikami zabawy. Niezwykła atrakcją naszego muzeum były oczywiście pałacowe duszki, które i w tym roku postanowiły nawiedzić Pałac nad Młynówką i nastraszyć naszych zwiedzających. Na koniec zaś Nocy w Muzeum zaprosiliśmy wszystkich na „Wieczór z diaporamą”, którym uraczył nas Pan Cezary Dubiel – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Ariste FIAP, AV-AVIAP, EFIAP, członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP) oraz członek i założyciel Fotograficznej Grupy Twórczej „Kontury”. Pan Cezary przygotował wspaniały spektakl audiowizualny, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom Muzeum Pałacowego, którzy przybyli do Pałacu nad Młynówką – mamy nadzieję, że odwiedzicie nas ponownie, tym razem w ciągu dnia, by jeszcze raz móc obejrzeć nasze eksponaty. Szczególne podziękowania należą się naszym trzebiatowskim dzieciom i młodzieży, która po raz kolejny wspaniale pomogła nam w organizacji Europejskiej Nocy Muzeów – jesteście w tym świetni i liczymy na Was w przyszłości. A my obiecujemy, że widzimy się już za rok – do zobaczenia!

Paweł Pawlonka