Nawigacja

Aktualności
Eksperymenty z papierem

Origami to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, dziś bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna. Nieomal każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów; pod zręcznymi palcami ożywają, przybierając realne kształty. To, co można wydobyć z kawałka papieru, zależy właściwie od fantazji i znajomości reguł składania. Origami to świat czarów i głębokiej mądrości filozoficznej, świat przekazywany przez pokolenia pokoleniom. I dzisiaj, kiedy Japonia postawiła na szybki rozwój ekonomiczny i gospodarczy, nic nie wskazuje na to, aby Japończycy zamierzali zarzucić sztukę składania papieru. Origami wymaga od dziecka precyzji składania, wymaga wielkiej koncentracji – poszczególne czynności muszą być bowiem wykonane ściśle w określonej kolejności. Jest tu więc miejsce także na naukę logicznego myślenia. Pamiętajmy, origami nie potrzebuje specjalnych narzędzi, wystarczą tylko dwie ręce. Ręce, które z czasem stają się coraz bardziej wrażliwe i sprawne.
Na zajęciach dzieci metodą orgiami i nie tylko ćwiczyły swoje zdolności manualne. Eksperymentowaliśmy z papierem tworząc formy płaskie i przestrzenne. Sprawdzaliśmy czy nasze samoloty z papieru latają, czy lilia wodna rozkwita w wodzie, czy żabki potrafią skakać, a pajace rozśmieszać. Wyniki okazały się zaskakujące, a zabawa z papierem fantastyczna.
Codziennie w godz.16-17.00 w sali 111, pełniącej rolę świetlicy można pograć w ping-ponga, gry planszowe,albo wziąć udział w zajęciach artystycznych. Zapraszamy!