Nawigacja

Aktualności
Dziś 100.rocznica urodzin Jana Pawła II.

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Od dzieciństwa był osobą religijną, a w pierwszej klasie ośmioletniego gimnazjum przystąpił do kółka ministranckiego. W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak II wojna światowa przerwała jego naukę. W 1942 roku podjął decyzję o studiowaniu teologii i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza 13 października 1946 roku. Wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum i dwa lata później otrzymał tytuł doktora. W późniejszym okresie pełnił posługę w parafiach w Niegowici i Krakowie. W 1958 został biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1964 – arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później został kardynałem.
16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła konklawe w wyniku ósmego głosowania kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 85 lat. W ceremonii pogrzebowej głowy Kościoła uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Kanonizowano go trzy lata później.
Filozof i poeta. Jego słowa to kierunkowskazy w życiu każdego człowieka, wierzącego, czy też nie.

„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali. …
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę. …
Wczoraj do ciebie nie należy. …
Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. …
Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie….”

Z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły o godzinie 7 rano rozpoczęła się msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Liczne uroczystości odbędą się także w Polsce. Msze, koncerty…(najczęściej online).
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi dziś portal internetowy poświęcony życiu Karola Wojtyły, a Centrum Myśli Jana Pawła II włączyło wyszukiwarkę materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II.

źródło https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25953582,18-maja-1920-roku-urodzil-sie-karol-wojtyla-pozniejszy-papiez.html

100. urodziny Karola Wojtyły