Nawigacja

Aktualności
DZIEŃ TĘCZY.

Dzień tęczy przypada 3 kwietnia. Może uda wam się zaobserwować to zjawisko z okna.
Jak powstaje tęcza?
To zjawisko optyczne i meteorologiczne powstaje, gdy światło słoneczne rozszczepia się i załamuje wewnątrz licznych kropli wody, np. deszczu lub mgły tworząc na niebie barwy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Nie mogę jednak zagwarantować, że w Dzień Tęczy, zobaczycie na niebie ten siedmiobarwny łuk.
Aby uczcić ten dzień zrób tęczę, znajdź tęczę , udostępnij tęczę!

Najprostszym sposobem na zrobienie tęczy jest rozpylenie wody w powietrzu. Pamiętaj, że słońce nie może być nad głową. Musisz stać plecami do słońca. Inny sposób to szklany pryzmat, czyli lustro lub szkło ze ściętymi krawędziami. Promienie słońca padające na naczynie odbijają się malutkimi tęczami na ścianie.
Tęczowe litery to pomysł na zabawę grafomotryczną połączoną z bardzo lubianą przez dzieci techniką plastyczną. Zobacz na naszym obrazku jak łatwo zrobić tęczową tablicę do trenowania nauki pisania literek i tworzenia pięknych obrazków.

Do zabawy potrzebujesz: Kartkę z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, temperę lub akrylową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka).
Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą.

W księgarni możecie również kupić wydrapywanki, które pod czarną powierzchnią kryją tęczowe tło . Wystarczy patyczek , pomysł na obrazek i do dzieła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Możecie wykonać  tęczową zakładkę do książki wg. instrukcji poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Albo sami namalujcie tęczę na kartce papieru za pomocą farb, kredek lub flamastrów.

Kolejność kolorów prezentuje rysunek.