Nawigacja

Aktualności
Dzień koni. Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki -zadanie!

       Pomimo tego, że Dzień Koni już minął, a przypada on w dniu 30 kwietnia, jest to wdzięczny i lubiany przez dzieci temat. Z tego względu postanowiłam i myślę, że członkowie Dyskusyjnego Klubu Przyjaciół książki nie będą mieli mi za złe, że dziś skupimy się na koniach.

Konie są związane z ludźmi od początku dziejów. Prawdopodobnie wszystko zaczęło się na terenie dzisiejszego Kazachstanu – to właśnie tam około 3,5 tys. lat p. n. e. temu został udomowiony koń. Koń żyje średnio 30 lat. Co ciekawe, koniom stale rosną zęby (około 4 mm rocznie), ale z drugiej strony – systematycznie się ścierają. Wiek danego zwierzęcia możemy poznać właśnie po uzębieniu – z czasem zmieniają się ilość zębów oraz ich kształt. Jak i u ludzi, tak i u koni, występują zęby mleczne. Koń porusza się czterema chodami – stępem, kłusem, galopem i cwałem.

Konie odegrały ogromną rolę w rozwoju rolnictwa i przemysłu. Z czasem zaczęły nas coraz bardziej fascynować. Silny i piękny, a zarazem tajemniczy, wspaniały przewodnik i jak tu się nie zakochać.

Jak wygląda koń każdy widzi, ale jak nazywają się jego poszczególne części, to nie każdy wie.

Koń ma wyjątkową budowę kończyn, która pozwala mu spać na stojąco przy minimalnym wysiłku mięśniowym. A co oznacza maść konia? To po prostu jego barwa. Jest wiele odmian charakteryzujących konie . My poznamy te podstawowe:

Nasi końscy przyjaciele są niezwykle inteligentni, spostrzegawczy (są posiadaczami największych oczu wśród wszystkich ssaków lądowych), wyczulone na najcichsze dźwięki. Węch jest dla konia ważnym zmysłem. Za jego pomocą wyczuwa wodę z dużej odległości i unikaja niebezpieczeństw. Mają dobrze rozwinięty smak. Z natury lubią smak słony, nie przepadają za gorzkim i kwaśnym, ale szybko uczą się lubić smak słodki. Są niezwykle wrażliwe na dotyk, dlatego codzienna pielęgnacja konia jest tak ważna. Pozwala zachować wrażliwe zmysły i uspokoić.

Posiadanie takiego przyjaciela jest oczywiście pracochłonne i kosztowne. Trzeba mieć dużą cierpliwość i odpowiedzialność. Każdy koń jest inny, ma swój charakter i zwyczaje. Wypracowanie zaufania to długa i powolna droga, ale uwieńczona bezgraniczną miłością.

O relacjach między ludźmi i końmi możecie poczytać w książkach, m.in. „Najlepszy przyjaciel” wydawnictwa Debit.

„Martynka –Nauka jazdy konnej” Lilianna Fabisińska

„Białek spotyka Karmel” Marie Luise Rudolfsson.

 I wiele innych pięknych pozycji książkowych , które na pewno posiadacie w swojej biblioteczce.

A teraz się pobawimy.
 „A jaka jest twoja odpowiedź?”

Całą rodziną możemy zagrać w zabawę „A jaka jest twoja odpowiedź?”. Przygotowujemy tyle kartek ilu jest uczestników zabawy. 1 osoba tworzy takie same scenki na każdej kartce używając stempelków. Dorysowuje 2- 3 dymki i wpisuje w nie wymyślone przez siebie kwestie, ale – uwaga! – jeden dymek pozostaje pusty. Obrazki na każdej kartce powinny być identyczne. Zadaniem uczestników gry jest dopisanie (w tajemnicy przed pozostałymi) własnej kwestii do pustego dymka. Porównujemy później odpowiedzi. Jeśli chcemy możemy przyznawać punkty za najśmieszniejsze „dymki” albo po prostu bawić się bez konkurowania. Zabawa świetnie rozwija wyobraźnię i zdolności językowe.

Zbuduj stajnię.

Dzieci powyżej 4 roku życia mogą budować stajnie dla koników i grodzić dla nich pastwiska. Do tego celu  wykorzystajmy pudełka po butach, patyczki po lodach, pudełka po zapałkach, rolki po papierze toaletowym, kawałek pluszowej zielonej tkaniny (na trawę pastwiska), bibuła, kolorowy papier  i rożne inne przedmioty, które możemy znaleźć w domu. Zachęćmy dziecko do wymyślania co może się przydać na naszej budowie. Taka zabawa nie tylko świetnie rozwija manualnie (pozwólmy maluszkowi np.: pomalować ściany pudełka, które będzie stajnią, a sami wytnijmy otwory na okienka czy drzwi) ale i rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne. Wasza stajnia może wyglądać np. tak:

Jeśli nie macie własnych koników możecie je wykonać sami. Przygotujcie (obrazek poniżej). Przy rysowaniu konturów na kartonie i wycinaniu możecie poprosić o pomoc rodziców.

Tak może wyglądać jeden z waszych koników.

Pozdrawiam i życzę ekscytujących przygód na waszej farmie. Nadal możecie przysyłać zdjęcia waszych prac, będzie mi niezmiernie miło.