Nawigacja

Aktualności
Dzień gołębia nie tylko pocztowego.

Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki- Pani Karolina proponuje.

Dzień gołębia przypada 9 kwietnia. Jest tez symbole pokoju na świecie.

Zdolności „kurierskie” gołębi znane są jeszcze ze starożytnej Persji i Egiptu. W Światowy Dzień Gołębia może warto napisać jakiś romantyczny list? Oczywiście na papierze, a nie ekranie telefonu.

Kilka ciekawostek, z życia gołębi:

Dziś wiadomo, że to jedne z najinteligentniejszych ptaków na naszej planecie, choć niektórym kojarzą się tylko z brudnym parapetem… Gołębie pocztowe mogą lecieć nawet z prędkością 100 km/h, w czasie wojny wykorzystywano je do przenoszenia informacji, a 32 z nich zostały wówczas uhonorowane najwyższym brytyjskim odznaczeniem za męstwo – medalem Dickina. Każdy gołąb pocztowy, nawet jeśli jest na drugim końcu świata, potrafi wrócić do swojego gołębnika (albo gniazda). Ptaki te dożywają 12 lat, ale historia zna kilku rekordzistów, którzy dożyli 30-stki. Gołębie mają doskonały wzrok – widzą nawet to, co jest kilkadziesiąt kilometrów dalej (ich kąt widzenia to aż 360 stopni – są więc w stanie zobaczyć najmniejsze ziarno w okolicy). Potrafią też liczyć i uczą się szybciej niż małpy, tworzą monogamiczne pary. Dokładnie zapamiętują także porę karmienia i jeśli ktoś robi to regularnie, może być pewien, że na obiad stawią się punktualnie. Gołębie nie należą do smakoszy, zjedzą w zasadzie wszystko co da się zjeść (to pewnie dlatego, że mają tylko 37 kubków smakowych – dla porównania człowiek ma ich 10 tys.) – ciekawe, czy zgodzą się z tym hodowcy gołębi 😉 Poza tym, to jedyne ptaki, które nie muszą odchylać głowy do tyłu, żeby napić się wody – zasysają wodę tak jak my, kiedy pijemy ją przez słomkę.

Gołębie latają przede wszystkim za dnia, idąc spać wraz z zachodem słońca i budząc się o świcie. Dlatego koncentrują się przede wszystkim na położeniu słońca. Zdarzają się jednak przypadki, że poszczególne ptaki nie przerywają lotu w czasie nocy. Patrząc na gołębią zgraję, w której nie potrafimy odróżnić ptaków od siebie, często zapominamy, że każdy z nich posiada odrębną osobowość. Niektóre ptaki są odważniejsze lub bardziej zdeterminowane i latają po zmroku, inne nie widzą potrzeby ryzykowania. Gołębie dobierają się w pary na całe życie. Wspólnie mogą przeżyć ze sobą nawet dwadzieścia lat. To dłużej niż niejedno małżeństwo! Ich pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po osiągnięciu dojrzałości. Dzieje się tak dzięki temu, że oba dorosłe ptaki ściśle ze sobą współpracują przy karmieniu młodych. Zarówno samica, jak i samiec karmią swoje ptasie dzieci. Do tego celu wytwarzają pokarm w połowie przełyku.

Moją propozycją na ten tydzień dla was są gołębie z papieru, które pięknie udekorują i dopełnią wielkanocny wystrój waszych domów.

Rzeczy, których potrzebujesz
* Papier do drukarki
* Papier kolorowy
* Papier ozdobny  
* 2 guziki
* Wstążka
* Dziurkacz
* Klej

 

 

 

 

 

 

1.Kierując się obrazkiem u góry zrób własny szablon gołąbka. Obrazek  możesz powiększyć i wydrukować. Gołąbek powinien mieć długość około 14 cm od dzióbka do ogona. Po wydrukowaniu szablonu wytnij go i przerysuj na papier.
2.Delikatnie wytnij otwór na skrzydła. Powinien być on prostokątem znajdującym się na środku ptaka o wymiarach 0,5 x 1 cm. Dziurkaczem zrób dziurkę przez którą będzie można przepchnąć wstążkę do zawieszenia ozdoby.
3.Po obu stronach ptaka w miejscu oczu naklej dwa małe guziki. Poczekaj, aż klej zaschnie.
4.Wytnij z kolorowego papieru (najlepiej dwustronnego) kwadrat o boku 20cm. Kwadrat złóż w harmonijkę. Zgięcia powinny być w odległości nie większej niż 1cm. Aby je zrobić możesz pomóc sobie linijną i nożyczkami. Przyłóż linijkę poziomo do papieru i przejedź po nim nożyczkami – w ten sposób papier łatwiej będzie można złożyć.

 

 

 

 

 

 

5.Złóż papier w harmonijkę i przepchnij go przez dziurkę znajdującą się na tułowiu ptaka. Na koniec rozłóż harmonijką po obydwu stronach gołąbka tak jak rozkłada się wachlarz.Na okrągłą dziurkę nawiń wstążkę, zawiąż ją na guza i zawieś.

A teraz trochę poezji.

GOŁĘBIE

Gdzieś w miejskim parku, na wielkim dębie,
siedziały cztery stare gołębie;
trzy były spore, a jeden mały.
I tak o sobie opowiadały:
 
– Kiedyś w młodości byłem kowalem,
młotem się świetnie posługiwałem.
Kułem podkowy licznym rumakom,
ogierom, krowom. I co wy na to?

– A ja mieszkałem na Manhattanie,
miałem swój domek i własną nianię.
Po Nowym Jorku co dzień latałem!
I ze wszystkiego, prawie, się śmiałem.

– Ja niegdyś byłem wielkim artystą,
żyłem w Paryżu, miałem nazwisko.
Przy moich dziełach, takie obrazy
jak Mona Lisa, to bohomazy!
 
– Mnie zatrudniono kiedyś na poczcie,
aby doręczać listy niezwłocznie!
Byłem potrzebny; innymi słowy,
siedzi przed wami gołąb pocztowy.
 
Ktoś tu przesadza. Ba! Ale który?
Ktoś opowiada wierutne bzdury
i najzwyczajniej kłamie jak z nut!
Lecz to zagadka prosta jak drut.

 

Gołąb jest zwiastunem życia i dobrych wiadomości. Dlaczego więc nie miałby zagościć przy naszym stole pośród wielkanocnych dekoracji? Poniżej znajdziesz instrukcję jak zrobić w bardzo prosty sposób gołębia wykorzystując do tego wydmuszkę.

Rzeczy, których potrzebujesz
* Białe jaja,
* Białe pióra: 3-4 szt.
* Żółty lub pomarańczowy kawałek filcu lub papieru kolorowego  
* Żyłka,
* Klej,
* Nożyczki,

1.Zrób z jaja wydmuszkę, nie zapomnij przed zrobieniem tego dokładnie umyć całe jajo i osuszyć. Po wydmuchaniu zawartości również myjemy skorupkę w środku, wlewając do środka wodę, mimo iż otwór jest malutki. Po umyciu wydmuchaj resztki wody i pozostaw na wytłaczance aby wyschło, koniecznie układając otworem do dołu.

2.Następnie przewlekamy żyłkę zaczynając od większego otworu i kończąc w mniejszym, pozostawiając odpowiednią długość żyłki. Związujemy.

3.Dwa lub trzy piórka wkładamy do otworu po ostrej stronie jaja i przyklejamy, tworząc ogon naszego gołębia.

4.Ponieważ jajo jest białe nie potrzebujemy go barwić, bo chcemy oczywiście białego gołąbka pokoju. Po tępej stronie wydmuszki naklejamy wycięty dzióbek w kształcie sześciokąta złożony na pół tak aby zakrył dziurkę. Malujemy markerem oczy oraz przyklejamy dwa piórka „na brzuchu”.

5.Aby twój gołąbek, był zwrócony po zawieszeniu dzióbkiem lekko do góry, ustaw jego pozycję na zawieszonej żyłce i przyklej żyłkę do wydmuszki – wystarczy kropelka super glue wpuszczona do tylnej dziurki. Dzięki temu prostemu zabiegowi wydmuszka nie będzie się przesuwać po żyłce.

6.Twój gołąbek pokoju jest gotowy do zawieszenia na gałązce z baziami lub w innym wybranym miejscu.

 

 

Poszukajcie proszę w Internecie jak mogą wyglądać poszczególne rasy gołębi , a potem spróbujcie je namalować na szablonach, które wam przygotowałam.

Możesz też zrobić go metodą origami. Instrukcja na dole w zdjęciach.

Życzę Wam zdrowych i spokojnych świąt oraz czekam na zdjęcia prac.