Nawigacja

Aktualności
Dzień Edukacji Prawnej

Dnia 15 marca obchodzimy Dzień Edukacji Prawnej, ustanowiony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA”. Celem tego wydarzenia jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Sędziowie, asystenci sędziów, prawnicy, adwokaci, radcy prawni w całym kraju odbywają liczne spotkania, wykłady, symulacje rozpraw, dyskusje i debaty dotyczące zagadnień prawnych.

W ramach Dnia Edukacji Prawnej gościem Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury była dr Hanna Bzdak, która przez blisko 20 lat pełniła funkcję sędziego Sądu Rejonowego w Gryficach, pracowała również jako sędzia rejonowy, a później okręgowy w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód. Ponadto w latach 2004-2007 pełniła funkcję głównego specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz przez 10 lat pracowała jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji US. W chwili obecnej jest sędzią w stanie spoczynku, ale pracuje jako wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, a także jest członkiem zespołu d.s. edukacji prawnej Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oraz autorką licznych publikacji prawnych. Tematem spotkania była ochrona zdrowia psychicznego , jej najważniejsze zagadnienia materialne i proceduralne, które zostały przedstawione mieszkańcom Trzebiatowa oraz młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie.

Temat ochrony zdrowia psychicznego jest obecnie bardzo aktualny. W dobie mowy nienawiści, hejt jest zjawiskiem powszechnym, z którym należy walczyć. Prawo wyrażania własnego zdania, a przede wszystkim godność własna i drugiej osoby powinny być dla nas priorytetem. Równie ważne jest zdrowie psychiczne, które jest fundamentalnym dobrem osobistym każdego człowieka. Dr Hanna Bzdak przedstawiła przepisy ogólne, tryb postępowania i przepisy proceduralne dotyczące ochrony zdrowia psychicznego na podstawie wieloletniego doświadczenia jako sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Nie zabrakło wielu przykładów z życia wziętych, które w szczególności przemawiały do młodzieży zebranej w Czytelni Głównej. Przykłady zapobiegania zaburzeniom psychicznym, kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, działania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia psychicznego były głównym tematem wykładu dr Hanny Bzdak i z całą pewnością zdobyły uznanie słuchaczy.

Edukacja prawna w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważnym czynnikiem, kształtującym wiedzę młodych ludzi. Nie tylko prawa, ale i obowiązki, których powinniśmy przestrzegać mogą być niezwykle przydatne, gdy młodzi trzebiatowianie wkroczą już w dorosłość.

P.P.