Nawigacja

Aktualności
„Duszki straszą w Pałacu”

W miniony piątek (14 bm.) Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprosił już po raz IX na „Pałacową Noc w Muzeum”. Organizatorzy przygotowali bogaty i różnorodny program, tak aby każdemu magiczny wieczór zapadł na długo w pamięć. W efekcie, Pałac nad Młynówką był niemal oblegany przez spragnionych atrakcji i wrażeń mieszkańców oraz turystów, którzy wypoczywają na wybrzeżu trzebiatowskim. Impreza rozpoczęła się od wykładu dr Janiny Kochanowskiej, zaprzyjaźnioną z TOK historyk sztuki, autorką licznych publikacji dotyczących historii, kultury i sztuki Pomorza, ponadto Honorowego Obywatela Trzebiatowa, która w swoim wystąpieniu przedstawiła zapomniane dziedzictwo ceramiki artystycznej, produkowanej od blisko 200 lat w fabrykach we Włocławku i Kole.
Najwięcej radości, u tych dużych i u tych małych, wzbudziło wieczorne zwiedzanie muzeum. Każdy mógł bezpłatnie zwiedzić wszystkie ekspozycje Muzeum Pałacowego, salonik mieszczański oraz Galerię Feininger, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa malarstwa Roberta Malinowskiego ,,Punkt widzenia”, a w Czytelni Głównej „Sochocińskie guziki- ślad dawnej tradycji”. W pałacowych salach zwiedzający co rusz natykali się na duchy i zjawy wyłaniające się z zakamarków, wywołując tym samym dreszczyk emocji. Dzieci do ról duszków przez cały tydzień przygotowywali aktorzy choreografowie Róża i Krzysztof Włosińscy, w ramach projektu ARTrzebiatów- uzależnieni od kultury. Na pałacowym dziedzińcu w karczmie ,,Straszny dwór” karczmarki zapraszały do degustacji domowych ciast.
W plenerowym koncercie zaprezentowała się Julia Vikman wraz z zespołem prezentując najpiękniejsze ballady artystów rosyjskich Okudżawy, Wysockiego, Biczewskiej, ale również polskich takich jak: Anny German, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz. Publiczność przyłączała się do wspólnego śpiewu, a nawet znalazł się śmiałek (Franciszek Maciejuk, brawo!) który zaśpiewał z Julią „Jarzębinę Czerwoną” i to po polsku i rosyjsku, czym zachwycił pieśniarkę.
Na zakończenie „Nocy”, dzieci przygotowały etiudę teatralną , w której pojawiła się…Biała Dama. Niespodzianką był występ Czesławy Wysokińskiej i Jarosława Kozłow w niezwykłym „Fire Show”. Dopisała pogoda, frekwencja, humory, i tak IX Pałacowa Noc w Muzeum przeszła do historii.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Koszalin, TVP Szczecin, Radio „Plus „ Gryfice, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Gryfickie Echa, TEMAT info.
A.Rzepecka

Noc w Muzeum
https://www.youtube.com/watch?v=OyJi7xAIANE