Nawigacja

Aktualności
Dożynki Gminne w Trzebiatowie.

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów. Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.
Dożynki Gminne w Trzebiatowie, rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, której przewodniczył proboszcz trzebiatowskiej parafii Ks. Dziekan prob. Prałat Andrzej Dowal. W Sanktuarium MNMP powitano delegacje wieńcowe z Gminy Trzebiatów. Burmistrz, Radni i Starostowie dożynek przekazali przepiękne bukiety kwiatów, kosz z darami i dożynkowe chleby na ręce księdza Proboszcza. Po uroczystościach korowód dożynkowy prowadzony przez zespół ludowy „Czerwona Róża” przeszedł ulicami miasta na stadion, gdzie miały miejsce tegoroczne dożynki.
Starościna i Starosta dożynek – Pani Marzenna Klimowska (Trzebiatów) i Pan Grzegorz Szafrański (Mirosławice) przekazali bochny chlebów gospodarzowi święta plonów Burmistrzowi Józefowi Domańskiemu i Prałatowi Andrzejowi Dowalowi, a następnie odbył się ceremoniał dzielenia chlebem wśród wszystkich zebranych na tegorocznych dożynkach, przy akompaniamencie zespołu „Kukułeczka”. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i biesiadne „Czerwona Róża”, „Trzebiatowiacy”, coverowy „Błyski” i „Klif”, a także Krajowe Stowarzyszenie Aramis i dziecięcy zespół „Bursztynki”.
Poszczególne sołectwa prezentowały swoje wieńce. Dożynkom zawsze towarzyszyły różne tradycje i zwyczaje, a najbardziej symboliczny jest wieniec, ostatnia kępa (pas niezżętego zboża ścinany uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczany najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca). Cieszymy się, że biorący udział w tym konkursie pielęgnują tę piękną tradycję i wkładają wiele pracy, trudu , aby zaprezentować tak piękne dzieła sztuki. Spośród 8 pięknych wieńców jury przyznało:
I miejsce- Rogozina i Zapolice, II- Gosław, III- Chomętowo.
Odbył się konkurs na „Najpiękniejsze Obejście Gospodarskie”, zorganizowany przez Referat Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa. Swoje kandydatury zgłosiło 6 sołectw z terenu Gminy Trzebiatów. Ze względu na różnorodność zgłoszonych obejść gospodarskich postanowiono przyznać wszystkim wyróżnienia. Nagrodzeni zostali: Państwo Anna i Arkadiusz Michalscy z Gołańczy Pomorskiej, Państwo Maria i Piotr Otremba z Chomętowa, Pan Andrzej Pasek Nowielice, Państwo Małgorzata, Grzegorz, Wanda i Roman Szafrańscy z Mirosławic, Państwo Barbara i Tadeusz Śpiewakowie z Lewic, Państwo Maria i Roman Wiśniewscy oraz Urszula i Stanisław Michalonek z Sadlna. Nagrody w obu konkursach wręczał Burmistrz Józef Domański.
Sołtysi brali udział w konkursie na „Super sołtysa”. To przede wszystkim sprawdzenie ich …poczucia humoru, bowiem konkurencje są na wesoło i nie całkiem poważne, np. zawiązanie krawata, kokardek, przecięcie papieru lewą ręką, czy też „quiz wiedzy rolniczej”. I tu, po dogrywce,
I miejsce zajęła P. Iwona Magóńska Lewice, II- Andrzej Sobczak Gosław, III –Beata Wolak Gąbin.
Nagrody wręczali Burmistrz Józef Domański, Agata Wysoczańska kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Renata Teresa Korek dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.

Każdy mógł spróbować Zupy Sołtysa, domowych ciast, pierogów, pajdy ze smalcem , dziczyzny oraz innych tradycyjnych przysmaków. Na Jarmarku Dożynkowym odbywały się m.in. warsztaty artystyczne i zabawy dla dzieci, pokazy rękodzielników. Atrakcją było „Małe ZOO”, gdzie można było zobaczyć zwierzęta hodowane przez Pana Stefana Steca z Trzebusza. Dzieci miały możliwość jazdy konnej , dzięki uprzejmości Pani Weroniki Guzewskiej Stajnia Hellada z Włodarki.
Organizatorem dożynek była Gmina Trzebiatów, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Sołectwa Gminy Trzebiatów, Referat Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, współorganizatorami: Parafia MNMP w Trzebiatowie, Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Krajowe Stowarzyszenie Aramis w Trzebiatowie.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu Dożynek Gminnych:
P. Janowi, Jackowi Handorom, Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ościęcinie, Kołu Łowieckiemu „ŁOŚ”, Warsztatom Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie, Dyrektorowi i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Jarominie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Jarominie, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Krajowemu Stowarzyszeniu Aramis, P. Dorocie Zielińskiej, Renacie Garbacz, Władysławowi Figlowi, Sołtysom, sołectwom, zespołom, wystawcom, rękodzielnikom, którzy aktywnie włączyli się do organizacji Święta Plonów, Piekarniom: Eugeniusza, Krystyny, Piotra Nikuła, GS Samopomoc Chłopska, P. Krerowicza, P. Danuty Kuriata, P.Wojciechowskiego, Komendantowi Komisariatu Policji, Komendantowi Straży Miejskiej i Prezesowi Straży Pożarnej, Dowódcom Jednostki Wojskowej w Trzebiatowie i Mrzeżynie, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej Nr 1 w Trzebiatowie, oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzebiatowie: Jakubowi Szafrańskiemu, Wiktorii Prokulewicz, Katarzynie Suchorowskiej, Kacprowi Borzyszkowskiemu.
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje wszystkim, którzy upiekli przepyszne ciasta.