Nawigacja

Aktualności
Czytające podwórka

 

Kolejny cykl spotkań w ramach projektu ekologicznego „CZYTAJĄCE PODWÓRKA”, który skierowany jest do dzieci i młodzieży z Gminy Trzebiatów rozpoczęty.Trzebiatowski Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie w kwocie 3.000,00 zł z Powiatu Gryfickiego.

Akcja odbywać się będzie od 1 lipca 2014 do 25 sierpnia 2014. Celem akcji jest propagowanie działań związanych z ochroną środowiska, zdrowym stylem życia, racjonalnym korzystaniem z zasobów naturalnych oraz szeroko pojętą ekologią.

W ramach CZYTAJĄCYCH PODWÓREK odbędzie się 6 spotkań. Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek wraz z bibliotekarkami zorganizują wyjazdy do trzebiatowskich wsi: Gołańczy Pom., Mirosławic,Sadlna, Robów, Trzebusza, Jaromina, podczas których odbywać się będą takie działania jak:

– czytanie bajek o treści ekologicznej,

– konkursy plastyczne, quizy:

– „Wiem co jem” – przygotowanie zdrowego poczęstunku,

-zabawy, animacje z animatorkami z Polskiego Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów KLANZA z Oddziału Białostockiego

Wspólne czytanie to okazja do rozwoju myślenia, wyobraźni i inteligencji dzieci ponieważ słuchane opowieści zmieniają się w wyobraźni dziecka w wyraziste i sugestywne obrazy. Bajki przekazują ponadczasowe mądrości i prawdy. Pomagają odróżnić dobro od zła, uczą wartościowych zachowań. W ramach akcji przygotowaliśmy literaturę, która dodatkowo porusza zagadnienia ekologiczne.

Dzieci wykonują prace plastyczne, przestrzenne, wielkoformatowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymują nagrody książkowe.

Gołańcz Pomorska

3 lipca zainaugurowaliśmy spotkania  „Czytających podwórek”. Piękna , słoneczna pogoda, uśmiechnięte dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez animatorów z KLANZY, o dużej znajomości zagadnień ekologicznych i …wyobraźni.Polem do popisu było wykonanie przestrzennych figur zwierząt z papierowej wikliny.Dużą atrakcją okazały się wielkie bańki mydlane. Nie zabrakło zabaw plastycznych i „zdrowego”poczęstunku sałatką z ziaren(pestki dyni, słonecznika), orzechów i owoców.

Mirosławice

10 lipca w Mirosławicach, na zielonej murawie boiska, na łonie natury zebrała się spora gromadka dzieci, które z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały wierszy czytanych przez panią Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renatę Teresę Korek. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez instruktorki „Klanzy”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz kolorowe bajki.

Roby
W słoneczne przedpołudnie  17 lipca we wsi Roby, odbyły się plenerowe zajęcia z dziećmi. Na słuchanie bajek ,zabawy oraz konkursy ekologiczne dzieci przybyły z radością i oczekiwaniem .Po wygodnym zajęciu miejsca na klanzowskiej chuście dzieci wsłuchały się w treść bajek czytanych przez panią Dyrektor  Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Było wiele pytań i dyskusji dotyczących zagadnień przedstawionych w bajkach. W dalszej części spotkania dzieci uczestniczyły w konkursach i zabawach prowadzonych przez instruktorki „Klanzy”.W wesołych zabawach dzieci wykazały się  dużą wiedzą i znajomością  ekologii. Doskonale radziły sobie z poprawnymi odpowiedziami dotyczącymi ochrony środowiska. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane słodkim deserem oraz każde dziecko otrzymało kolorową bajkę.

 Sadlno
24 lipca udaliśmy się do kolejnej wsi, do Sadlna.Panie z Klanzy przeprowadziły wiele zabaw i konkursów ekologicznych. Dzieci opowiedziały o zwierzętach jakie mają w domu i wysłuchały wierszy na ich temat autorstwa Pani Renaty Korek.Powstały piękne prace plastyczne o naszej planecie.Cieszy nas fakt, że dzieci mają ogromną wiedzę ekologiczną i zdają sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska.Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i nagród książkowych. Zrodził się też pomysł utworzenia, z inicjatywy dzieci, Klubu Miłośników Książki. Trzymamy kciuki!

 Jaromin

7 sierpnia spotkaliśmy się z dziećmi w Jarominie.W słoneczny, piękny dzień na placu przy świetlicy rozgościło się „Czytające podwórko”. Dzieci wysłuchały bajki ekologicznej „Ekoświrek”, rozwiązały rebusy i krzyżówki, chętnie uczestniczyły w konkursie plastycznym na plakat o ochronie środowiska naturalnego.Zabawy z chusta klanzowską, jak zwykle wzbudziły wiele radości, a nagrody książkowe i słodki poczęstunek pachnącymi malinami i borówkami były miłą niespodzianką. Bardzo duża wiedza o ekologii to nie przypadek, okazało się bowiem, że Krystian i Amelka  brali udział w konkursach ekologicznych organizowanych w szkole. Gratulujemy!

Trzebusz

W ubiegły czwartek t.j. 14 sierpnia w Trzebuszu, odbyły się zajęcia z dziećmi. Było to  ostatnie wakacyjne spotkanie zamykające tegoroczny cykl „Czytające podwórka”.Ze  względów atmosferycznych  zajęcia odbyły się w świetlicy.Po wygodnym zajęciu miejsc  dzieci z uwagą wsłuchały się  w treść opowiadania  o Świrku-ekologu. Były ciekawe uwagi i spostrzeżenia na temat właściwych form zachowań eklolgicznych.Malowały obrazki o treści „Moje wakacje”.Uczestniczyły w konkursach i zabawach.Tradycyjnie już na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane słodkim deserem i kolorową książką.