Nawigacja

Aktualności
Bohdan Butenko dziś kończyłby 90 lat.

Autor: Culture.pl

Jeden z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do  Kabaretu Starszych Panów. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, zmarł 14 października 2019.

Bohdan Butenko otrzymał  12 nagród za całokształt twórczości, w tym m.in. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Gapiszon, ulubiona postać Butenki, został powołany do życia 5 listopada 1958 roku. Początkowo był on rysowany przez ilustratora „na żywo” w telewizji na łatwo tłukących się szklanych taflach. Siedem lat później bohater trafił na łamy czasopisma dla dzieci „MIŚ”. Gapiszon jest przedszkolakiem w berecie z antenką, później zamienionym na czapeczkę z pomponem. Ukazało się łącznie siedem zbiorów jego przygód. Pierwsze książeczki, wydane nakładem Wydawnictwa Ruch pojawiły się w 1970 roku. Były to: „Gapiszon w tarapatach”, „Gapiszonowe to i owo”i „Pomysły Gapiszona”. W kolejnych latach powstały „Zabawy z Gapiszonem”, „Gapiszon i dynia” i „Co z Gapiszonem?”. Ostatnią częścią serii jest napisana prozą opowiastka „Bałwanka Gapiszona” z 2001 roku. Jego przygody drukowane były na Litwie, na Węgrzech w NRD i w Bułgarii.

„Sposób, w jaki rysuje Butenko, jest bardzo charakterystyczny i przypomina dziecięce rysunki – postaci są płaskie, maksymalnie uproszczone, kreślone pojedynczą, grubą linią, pokazywane najczęściej tylko z profilu. Wypowiadane kwestie nie są umieszczane w ‘dymkach’ – do właściwej postaci prowadzi kropkowany ślad i jest to sposób, którego nie stosuje żaden inny rysownik”- pisze Tomasz Marciniak w opracowaniu „Bohdan Butenko i Jego Twórczość”.

Jeśli podoba wam się postać autora i jego bohaterowie zapraszamy do biblioteki po książki.