Nawigacja

Aktualności
Blask czterech świec

Wspólne, wielokulturowe kolędowanie ma w Trzebiatowie długą, bo już osiemnastoletnią tradycję. Wierni czterech wyznań każdego roku spotykają się w styczniu, by razem celebrować świąteczny, bożonarodzeniowy czas. Kolędy śpiewane w czterech językach, jasełka i wertep zawsze przyciągają tłumy mieszkańców, nie tylko miasta i okolic.

W tym roku Trzebiatowski Ośrodek Kultury ponownie zaprosił na Spotkanie Czterech Świec do Pałacu nad Młynówką, w którym w 1997 roku odbyła się pierwsza edycja wieczoru kolęd. Gości powitał pastor Hans Udo Vogler, burmistrz Trzebiatowa – dr Zdzisław Matusewicz oraz dyrektor TOK-u – Renata Teresa Korek, którzy podkreślali wyjątkowość i znaczenie wspólnego kolędowania dla lokalnej społeczności.

Wśród świątecznych dekoracji i zielonych, pachnących choinek zapalono cztery świece, które symbolizują cztery obecne w Trzebiatowie wyznania (rzymskokatolickie, prawosławne, greckokatolickie i ewangelicko-augsburskie). Inauguracji dokonali: Marta Niewiadomska, Bogdan Patra, Zara Vogler i Alfred Ruczko oraz ks. Andrzej Demczuk. Wiernych powitał ks. proboszcz Andrzej Dowal, a w części artystycznej, jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie, którzy pod opieką Marioli Niewiadomskiej, Agnieszki Rowskiej i ks. Marka z Sanktuarium Maryjnego przygotowali montaż słowno-muzyczny „Gdyż dziś narodził się Jezus Chrystus”. Tuż po nich na scenie wystąpił chór „Cantare” prowadzony przez Jana Kondarewicza.

W imieniu wiernych wyznania ewangelickiego świąteczne życzenia złożył wszystkim ks. Sławomir Sikora ze szczecińskiej parafii pw. Świętej Trójcy, z której z przedstawieniem „Świąteczna ulica” zaprezentowały się również maluchy. Publiczność usłyszała także występ Hansa Udo Voglera Juniora i jego córki Zary Vogler. Po serdecznym powitaniu przez ks. Andrzeja Demczuka, w bloku wyznania prawosławnego wystąpił chór z parafii św. Mikołaja w Szczecinie.

W ostatniej części ks. Bohdan Feciuch z trzebiatowskiej parafii greckokatolickiej złożył życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku, a dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie przygotowane przez Nadię Pylat zaprezentowały barwny wertep, czyli tradycyjne ukraińskie przedstawienie kolędowe. Kolędy zaśpiewał ponadto Igor Szczęśliwy z Gryfic. Przedstawiciele czterech wyznań spotkali się na scenie jeszcze raz, by razem, choć w różnych językach zaśpiewać jedną z najpiękniejszych kolęd – „Cichą noc”. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować świątecznych ciast upieczonych na tę wyjątkową okazję przez wiernych. Organizatorami Spotkania Czterech Świec był Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz Parafie: rzymskokatolicka, ewangelicko-augsburska, prawosławna i greckokatolicka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Trzebiatowa – Zdzisław Matusewicz, natomiast medialny: Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, Radio PLUS, Nev Gmina Trzebiatowska, portal Gryfickie Info, Trzebiatowska Gazeta Regionalna i Super Portal 24.

Piotr Żak

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Barbarze Kowalskiej, Zofii Morawskiej, Marii Bedryj, Agnieszce Szkarapacie, WTZ Jaromin, Edycie Rogowskiej, Stanisławie Kusce, Teresie Oświęcimskiej, Zofii Starańczak, WTZ Trzebiatów, Janinie Marek, Malwinie Bartos, Mirosławie Włodarczyk, Teresie Czerwińskiej.

Dziękujemy również osobom i instytucjom, które wsparły nas w przygotowaniu Spotkania Czterech Świec:

– księżom z czterech trzebiatowskich parafii
– p. Janowi i Jackowi Handorom
– p. Kamilowi Twarzyńskiemu – Mrzeżyńskie Centrum Sportu
– p. Renacie Tracz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzebiatowie
– p. Alicji Iwanowskiej dyrektor Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie
– p. Nadii Pylat z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego
– mediom zaangażowanym w promocje naszej imprezy