Nawigacja

Aktualności
Biuro podróży „Szerokie tory” w Trzebiatowie

Jezioro Bajkał zwane też „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii” to jezioro tektoniczne w głębi Azji, które uznawane jest za najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie. Rozciągające się na blisko 636km połacie krystaliczne czystej wody, od wielu lat przyciągają podróżników o każdej porze roku. Nasi goście – Alicja i Jędrzej Łukowscy z biura podróży „Szerokie tory” przybyli do Trzebiatowa, by w czwartkowe popołudnie opowiedzieć zebranym w pałacowej Czytelni Głównej gościom o tym niesamowitym miejscu.

Biuro podróży „Szerokie tory” od wielu lat organizuje wycieczki na wschód. W ciągu kilkunastu lat pokonali kilkadziesiąt tysięcy kilometrów – chodzili po górach Krymu i wulkanach Kamczatki, poznawali zabytki Petersburga i odkrywali zaułki Erewania, przemierzali stepy Mongolii czy też podróżowali legendarną Trasą Kołymską. I mimo że nie są to tanie podróże to zapalonych miłośników egzotycznych przygód nie brakuje. Jednym z miejsc, które szczególnie sobie ukochali jest jezioro Bajkał, a podobno, gdy raz zobaczysz Bajkał, będziesz tam chciał wracać już zawsze.

I coś w tym jest, gdyż państwo Łukowscy nad Bajkałem spędzili dobre pół roku, wracali nad jezioro wielokrotnie i zapewne będą wracać jeszcze wiele razy. Podczas wirtualnej podróży nasi goście opowiedzieli nam wiele ciekawostek o podróży nad Bajkał – o tym, jak wygląda jego fauna i flora, o tym jak należy po Bajkale podróżować, jak jezioro wygląda latem i zimą. Nie zabrakło wspaniałych zdjęć i filmów, które przestawiały niespotykane w tej części Europy działania natury – odgłosy pękającego, grubego na blisko metr lodu, podróż przez szczeliny, które tworzą się na jeziorze uniemożliwiając przejazd łazikom, wspaniałe lodowe groty oraz niesamowite kształty, jakie nadaje przyrodzie niezwykle niska temperatura. Nie zabrakło żartobliwych opowieści i anegdot o tym, jak należy sobie nad Bajkałem radzić i czego się po nim można spodziewać. Po pokazie trzebiatowska widownia nie kryła zachwytu, pojawiły się nawet głosy zainteresowania wyjazdem w głąb Azji, razem z naszymi gośćmi.

Państwu Alicji i Jędrzejowi Łukowskim z biura podróży „Szerokie tory” bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę w Trzebiatowie i ciekawy pokaz, ukazujący nam niesamowite oblicze Bajkału. A w przyszłości liczymy na więcej tak wspaniałych opowieści.

Paweł Pawlonka