Nawigacja

Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki

DYSKUSYJNY KLUB PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI

zaprasza
wszystkich chętnych do zabawy w świecie książek
we wtorki o godz. 17.00

Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki
działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury skupia młodych członków, którzy interesują się literaturą, poezją i ciekawostkami ze świata książek. W każdy wtorek o godz. 17.00 dzieci i młodzież wspólnie się bawią, edukują i integrują społecznie. Naszymi gośćmi są osoby, które jako „PRZYJACIELE DZIECI” proponują ciekawą książkę, opowiadają o swoim zawodzie lub pasji i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.

A oto osoby , które  zaszczyciły nas swoja obecnością:

„CZYTAJĄCY TRZEBIATÓW”

Danuta Panek
Karolina Kurczewska
dyr. Renata Teresa Korek
Iwona Pikuła
Krzysztof Kubacki
Renata Świercz
Siostra Antonia
Joanna Malisz
Maria Akida
Klaudia Szarwarzyn
Emma Robakowska
Roman Szafrański
Kamil Szpejenkowski
Cezary Stroiński
Dominika Sztuk
Aleksandra Dębowska
Magdalena Kuska
Dorota Bojanowska
Karol Szumny
Klaudia Kopka
Maria Łach
Kinga Perczyńska
Gabriela Miśko
Jadwiga Maczuga
Teresa Omelańczuk
Mag. farm. Maria Malacka-Szandrach
Łukasz Staroń
Tomasz Zieliński
Anna Szafrańska
Renata Garbacz
Czesława Seroczyńska
Krystyna Polikowska
Daria Rej, Żaneta Mączka i Marika Żabkowska.
Mirosław Bednarski
Iwona i Maciej Ziółkowscy
Olga Kołakowska
Agata Bzdak
Ewa Szumna
Paweł Utnicki
Marzenna Dudek

Światowy Dzień Książki.

„Książki mają dusze, dusze tych, którzy je piszą, którzy je czytają i którzy o nich marzą.” – C. Ruiz Zafon.

Jak powstaje książka, jak jest zbudowana, jaką wartość dla nas posiada o tym rozmawialiśmy w Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki. Naszym gościem była pani Marzenna Dudek bibliotekarka z fili w Gołańczy Pomorskiej, która przeczytała dzieciom fragmenty znanych bajek i baśni. Zadaniem dzieci było rozpoznanie tytułów tych książek z czym poradzili sobie doskonale. W części plastycznej wykonaliśmy zakładki do książek z symbolem naszej biblioteki czyli słoniem. Mam nadzieję, że dzięki tym informacją nasi klubowicze lepiej odnajdą się w świecie czytelnictwa.

Spotkanie z leśniczym.

W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki gościliśmy pana Pawła Utnickiego -leśniczego. Pan Paweł wyjaśnił dzieciom co to jest las, z jakich części się składa, jakie znamy drzewa iglaste i liściaste oraz grzyby. Poznaliśmy obowiązki leśnika, jak dbać o las i jego mieszkańców oraz dlaczego należy ścinać i sadzić drzewa. Wysłuchaliśmy również książki pt; „Dębowa kołyska” autorstwa Pawła Wakuły. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali zaszyty z logo Nadleśnictwa Gryfice. Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody.

Światowy Dzień Czekolady.

„Zapach czekolady”

Przyszedł do nas wujek Władek,

przyniósł wielką czekoladę, z orzechami, z rodzynkami,

w pięknym pudle z obrazkami.

Jeśli będę cicho siedzieć, dadzą mi ją po obiedzie….

Danuta Wawiłow.

Badania wskazują, że gorzka czekolada jest najzdrowsza, a substancje w niej zawarte pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Naukowcy odkryli również nowoczesną czekoladę, która zawiera 90% mniej kalorii, a topi się dopiero w tem. 55*C. Istnieje także czekolada w aerozolu dostępna w czterech smakach: malinowym, mango, miętowym i zwykłej czekolady. Tradycyjnie dzieci wysłuchały fragmentu książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady” oraz zrobiły swoje gorące kubeczki z czekoladą. Najsłodszym akcentem dnia był poczęstunek oczywiście w formie czekolady.


                                                                                    DZIECI W SIECI KOMPUTERÓW

We wtorkowe popołudnie mieliśmy niesamowitą przyjemność spędzić czas w towarzystwie pani Renaty Garbacz i pana Grzegorza  Setka.
Pani Renata już po raz drugi  przyjęła zaproszenie do Dyskusyjnego Klubu Przyjaciół Książki. Tym razem zaprosiła nas do swojego sklepu komputerowego „Garbi-Computers”, aby pokazać nam swoją pracę oraz opowiedzieć o nowinkach technologicznych. Tradycyjnie czytaliśmy fragmenty książki Zofii Staniszewskiej „Dzieci w sieci dobrych manier”. Po wysłuchaniu tekstu i rozmowach na temat kultury poruszania się po sieci, dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytania testowe. Wszyscy spisali się znakomicie co zaowocowało otrzymaniem upominków przygotowanych przez panią Renatę Garbacz z logo firmy „tb print”. Dziękujemy za zaproszenie i przemiłe spotkanie pełne humoru i życzliwości, a panu Grzegorzowi  za pomoc merytoryczną.


Z okazji urodzin naszej patronki Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej (15 marca), dzieci odwiedzające Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki wysłuchały krótkiego życiorysu solenizantki i poznały powody dla których Biblioteka Publiczna nosi jej zacne imię. Gościliśmy również panią Ewę Szumną wraz z mężem i córeczką Joasią, która to przeczytała dzieciom książkę pt: „Świnka Peppa. Zimowe opowieści Peppy”. Spotkanie zakończyliśmy wykonaniem ozdób wielkanocnych, które dzieci mogą powiesić w swoich domach.


„DZIEŃ KOBIET”

Francuski historyk Pierre De Brantome powiedział, że „świat bez kobiet byłby, jak ogród bez kwiatów”- pusty, pozbawiony kobiecego ciepła i wdzięku.
…Kobietę rozpoznać łatwo, to coś zupełnie prostego:
Każda osoba nie będąca mężczyzną, jest z całą pewnością kobietą kolego.
Kobietą jest każda mama, każda ciocia Jasia, ciocia Stasia, czy ciocia Nina.
Kobietami są artystki, co je znamy z telewizji albo z kina, każda babcia jest kobietą, każda pani w szkole, za kobietę musisz uznać swoją siostrę Olę, która jest za mała jeszcze by iść do przedszkola, a pomimo to kobietą jest już mała Ola.
Kobietami są tak samo wszystkie koleżanki, od Halinki piegowatej do szczerbatej Anki…
Ósmy marca gdy nadejdzie, przez jeden dzień cały nie dokuczaj tym kobietom dużym ani małym.
Małym w dniu tym jeśli umiesz zaśpiewaj piosenkę, a tym dużym przynieś kwiatek i pocałuj w rękę.

W tym szczególnym dniu naszym gościem była pani Agata Bzdak– dyplomowana kosmetyczka, która przeczytała nam książkę Tove Janssona „Muminek i Mała Mi”. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz pasjach takich jak fotografia, jazda na rowerze i masaże relaksacyjne. Był to miły i wyjątkowy dzień dla każdego z naszych klubowiczów.


„LEKCJA ANGIELSKIEGO”
Tym razem W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki gościliśmy panią Olgę Kołakowską nauczycielkę j. angielskiego, która opowiedziała nam o swojej pasji i zachęciła do nauki języków. Była to lekcja w formie zabawy. Na podstawie książki Magdalene Guirao-Jullien „Goldilocks and three Bears” czyli „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” mogliśmy nauczyć się nowych słówek w języku angielskim oraz poznać historię Złotowłosej dziewczynki. Mam nadzieję, że dzieci po tak ciekawej lekcji zapamiętają choć kilka podstawowych zwrotów, np.: gdy coś jest za zimne lub za gorące używamy zwrotu „TO”, a gdy coś jest w sam raz – „JUST”.

 

„Tajemnice teatru”

Teatr skrywa wiele tajemnic, magii, zabawy, ale również uczy. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Przyjaciół Książki rozmawialiśmy o rodzajach teatru. O osobach pracujących w teatrze, bez których przedstawienie nie było by tak ciekawe i ekscytujące. Co i kto jest potrzebny aby powstało przedstawienie np.; scena, scenografia, aktorzy, kukiełki, dźwiękowiec, oświetleniowiec, sufler, charakteryzator, kostiumolog itp. Bawiliśmy się w lalki i animatorów. Zabawa ta była jedną z form integracji grupy, uczyła zaufania pomiędzy uczestnikami. Przeczytaliśmy książkę pt: „Sam i Julia w teatrze” autorstwa Kariny Schaapman.

„Takie miejsce”- Marek Głodowski

Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce.
Jeszcze nim się rozpocznie przedstawienie, panuje wielki ruch na scenie:
jedni budują dekoracje, drudzy wnoszą rekwizyty bywa, że solidnie zmachają się przy tym.
A potem, zanim podniesie się kurtyna, serce aktora prędzej bić zaczyna.
Gong. Światła. Słychać pierwsze słowa… już aktor tremę opanował.
A na widowni w czwartym rzędzie z lewej strony siedzisz ty, uroczysty i wzruszony, wstrzymujesz oddech i w sekundzie ciszy- gdy milknie aktor-własne serce słyszysz.

 


„Okularki”

Okulary to nie tylko przyrząd poprawiający nam wzrok, okulary to OSOBOWOŚĆ o czym dowiedzieliśmy się z książki Ewy Madeyskiej „Okularki”. Oprócz wysłuchania opowiadania mieliśmy przyjemność zwiedzić zakład optyczny państwa Iwony i Macieja Ziółkowskich. Dzięki uprzejmości właścicieli dzieci poznały sprzęt potrzebny do badania wzroku, doboru odpowiednich szkieł czy oprawek. W ciekawy sposób przedstawiono nam budowę oka i to w jaki sposób wykonuje się okulary odpowiednie do wady wzroku oraz predyspozycji klienta (pacjenta). Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, przemiłą atmosferę i kompetentną lekcje optyki.

Opowieść „Trzy małe świnki”

9 lutego miało miejsce niezwykłe spotkanie z p. Mirosławem Bednarskim pracownikiem Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie. Dzieci wysłuchały opowieści o „Trzech małych świnkach”, ale w nowoczesnej interpretacji przedstawionej przez naszego gościa. Było śmiesznie, ciekawie, ale też pouczająco. Końcowe brawa świadczyły o tym , że opowieść się podobała. A z okazji zbliżających się Walentynek i w nawiązaniu do „Trzech małych świnek” zrobiliśmy pamiątkowe „świnki walentynki”.

„Czary u fryzjera”.

Fryzjer to magik nad magikami
co czaruje nożyczkami,
włosy długie będą krótkie,
gdy je fryzjer ciach, ciach utnie.
Gdy suszarkę włączy szuu, szuu
już jest inny wygląd twój.
Grzebień, szczotka loczków parę
i gotowe są te czary.
(Marta Olechowska)

Praca fryzjera wbrew pozorom jest trudnym zawodem wymagającym cierpliwości, wyobraźni, umiejętności w strzyżeniu i doborze fryzur. Do naszego Klubu przyjęły zaproszenie trzy panie pracujące w Studiu Fryzjerskim „Kasia” Bernadetty Mazur-Kubackiej. Od naszych gości dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących pracy fryzjera, sprzętu jakiego używa się w zakładzie fryzjerskim, jak dbać o włosy i jakie fryzury potrafi „wyczarować” na naszej głowie mistrz fryzjerstwa. Marika Żabkowska przeczytała dzieciom książeczkę Izabeli Jędraszek „Julka u fryzjera”, a potem to już była tylko przyjemność i relaks. Swoje umiejętności zaprezentowały Daria Rej, Żaneta Mączka i Marika Żabkowska. Dziękujemy Pani Bernadetcie Mazur-Kubackiej za współpracę i udostępnienie swoich pracowników oraz sprzętu, a naszym gościom za poświęcony czas.

„Bądź wierny, idź…”

„Bądź wierny, idź…” to jedna z myśli przewodnich Zbigniewa Herberta pisarza, poety i malarza. Podążając za tą myślą dotarliśmy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. Okazja była szczególna, gdyż 29.X Zbigniew Herbert obchodził urodziny. Dzięki uprzejmości Pani Marii Akidy bibliotekarki z owej szkoły i wolontariuszy Piotra Górskiego, Marleny Haponiuk , Adrianny Mele, mogliśmy zwiedzić budynek i poczuć atmosferę obecności patrona, który zajmuje szczególne miejsce w pracy z uczniami. Pani Anna Szafrańska nauczyciel j. polskiego, która o Herbercie wie wszystko, pokrótce przybliżyła nam postać Zbigniewa Herberta. Opowiedziała o prestiżowym konkursie recytatorskim „Hrebertiada”, w którym to uczniowie z naszego miasta zdobywają zaszczytne miejsca. Przeczytała także jeden z wierszy Herberta z książki „Kochane zwierzątka”. Wszyscy klubowicze, którzy uczestniczyli w spotkaniu otrzymali w prezencie pamiątkowy pieniążek z podobizną patrona. Było nam bardzo miło spotkać się w tak zacnym gronie za co wszystkim dziękujemy.

Wilk ma okropny katar

13 października jest Dniem Ratownictwa Medycznego. Naszym gościem był Pan Tomasz Zieliński ratownik medyczny pracujący w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Trzebiatowie. Pan Tomasz przybliżył dzieciom charakterystykę „ratownika” – osoby odpowiedzialnej za życie drugiego człowieka. Opowiadał o sprzęcie, który pomaga w ratowaniu życia i zdrowia poszkodowanych, wyjaśnił kto to jest dyspozytor i w jakich sytuacjach należy wzywać pogotowie oraz jak należy się zachować w sytuacji trudnej. Tradycyjnie na koniec spotkania gość przeczytał dzieciom książkę Steve Smallmana pt; „Wilk ma okropny katar”. Dziękujemy za znalezienie chwili czasu i obecność na zajęciach oraz miłą, ciekawą i pouczającą lekcje.

„Uskrzydlony listonosz”

Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Staronia, kierownika Urzędu Pocztowego w Trzebiatowie, mieliśmy możliwość zwiedzić pocztę wraz z zapleczem oraz wysłuchać ciekawych informacji związanych z obsługą klienta, drogi jaką musi przejść korespondencja od nadawcy do adresata czy pracy listonosza. Pan Łukasz przeczytał dzieciom książkę pt; „Uskrzydlony listonosz” autorstwa Christelle Huet-Gomez i Oliviera Nomblot. Dziękujemy za współpracę i miło spędzony czas.

Tak było 2014/2015

W czwartkowe wieczory w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbywają się spotkania „ Klubu Przyjaciół Książki”.
W bibliotece dla dzieci można wysłuchać opowieści ze świata książek, które są czytane przez mieszkańców naszego miasta.

Pani Danuta Panek – nauczycielka i babcia dwojga wnucząt została zaproszona, aby przeczytać dzieciom „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej. Wiersze Juliana Tuwima czytała Pani Karolina Kurczewska bibliotekarka. Spotkania przebiegły w miłej atmosferze. Dzieci z ciekawością słuchały tego co czytano, uczestniczyły w zabawach i włączały się do dyskusji. Obie Panie zapisujemy do klubu jako „Przyjaciele Dzieci” i dziękujemy za wyrażenie chęci udziału w spotkaniu. Dzieci zapraszamy na kolejne magiczne opowieści w „Klubie Przyjaciół Książki”. Każdy czwartek to nowe osobowości, nowe zabawy, nowy klimat i nowi ludzie których warto poznać.

Kolejni goście którzy zaszczycili nas swoją obecnością w „Klubie Przyjaciół Książki” to dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Teresa Korek i instruktor jazdy konnej i hipoterapii w stadninie „Pestka” w Mrzeżynie Pani Iwona Pikuła. Pani dyrektor zaprezentowała dzieciom swoją twórczość w formie wierszy o zwierzętach, a Pani  instruktor udzieliła lekcji na temat zachowania w stadninie i przygotowania się do jazdy konnej. Przywiozła ze sobą sprzęt  i akcesoria potrzebne do obsługi i higieny koni. Przeczytała książkę Heleny Bachlerowej „Koniczyna Pana Floriana” i pokazała jaki strój wymagany jest do bezpiecznej jazdy konnej. Dzieci z zachwytem słuchały opowieści obu Pań, chętnie odpowiadały na pytania i zgłaszały swoje propozycje pytań. Z okazji naszego bibliotecznego „słodkiego czwartku” dzieci otrzymały słodki upominek, a naszych gości dopisujemy do listy „Przyjaciół Dzieci”.

W czwartkowe wieczory 16.10.14. i 23.10.14. ponownie spotkaliśmy się w „Klubie Przyjaciół Książki”. Honorowymi gośćmi byli Pan Krzysztof Kubacki pracownik Urzędu Miasta i Gminy Trzebiatów i Pani Renata Świercz pracownik Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Pan Krzysztof przedstawił dzieciom „Sześć przygód w Stumilowym lesie”, z okazji 88 urodzin Kubusia Puchatka. Wspólnie z Panią Renatą natomiast uczciliśmy 85 urodziny Wandy Chotomskiej pisarki i autorki opowiadań dla dzieci, czytając książeczkę pt. „Motyl”. Czytanie to nie tylko przykry obowiązek, ale wspaniała zabawa o czym przekonują się  uczestnicy spotkań w „Klubie Przyjaciół Książki”.

Uczucie chłodu za oknem i szaruga to oznaki jesieni, ale w „Klubie Przyjaciół Książki” zawsze panuje miła i ciepła atmosfera. Koniec października to czas zadumy, rozważań na temat śmierci, myśli o sensie życia czy wspomnienie naszych bliskich. W związku z Dniem Wszystkich Świętych siostra Antonia– katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 1 przeczytała dzieciom kilka wierszy przywołujących wspomnienie naszych zmarłych. Opowiedziała również o swoim posłannictwie wobec Boga i ludzi, dzięki czemu nasi klubowicze mogli poznać czym tak naprawdę kieruje się Bóg powołując nas do nieba.
5 grudnia przypada Dzień Postaci z Bajek. Nasz klub docenił tę uroczystość dając możliwość czytania naszym stałym klubowiczom. Ponieważ bajki to świat dzieci, wiec jakby mogło być inaczej. Dzieci w roli gości wybrały swoje ulubione postaci z bajek i zaprezentowały je na spotkaniu czytając fragmenty wybranych utworów. Czuły się fantastycznie mogąc poprowadzić zajęcia i miło spędzić czas w gronie przyjaciół.

Marsz, marsz Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski…,

tak brzmią słowa naszego hymnu narodowego. 11 listopada obchodziliśmy Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a w Klubie Przyjaciół Książki świętowaliśmy w trochę inny sposób. Pani Joanna Malisz mama jednej z naszych klubowiczek  zachciała opowiedzieć nam o cechach charakterystycznych włoskich miast. Poznaliśmy kulturę, sztukę, kuchnię i sposób bycia Włochów. Nasz gość we Florencji spędził 17lat, więc dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek , a nawet dotknąć skały magmowej z wulkanu lub fragmentu kamienia z krzywej wieży w Pizie. Autor książki pt. „Pinokio” Carlo Collodi też pochodzi z Włoch, więc dzieci wysłuchały fragmentów opowiadania o drewnianym pajacyku.

20 listopada przypada Światowy Dzień Praw Dziecka i Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Oba święta wzajemnie się uzupełniają, więc uczestnicy zajęć mogli wykazać się znajomością ras i kultur na świecie jak i praw dziecka. Aby im to bardziej przybliżyć posłużyliśmy się książką Grzegorza Kasdepke pt. „Masz Prawo” czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o PRAWACH DZIECKA, ale nie macie kogo zapytać. Myślę , że jeszcze bardziej PRAWA DZIECKA przybliży wam wiersz:

Młody człowieku to nie zabawa

Masz prawo wiedzieć jakie masz prawa.

Na samym wstępie uwierz z ochotą,

Że jesteś młodą, ludzką istotą.

Twój kolor skóry, płeć i wierzenia

To dla nikogo nie ma znaczenia.

Mama i tata w każdej potrzebie

Oboje muszą wciąż dbać o ciebie.(…)

Nikt nie ma prawa starszy czy młody

Czytać twych listów bez twojej zgody.

Nikt nie ma prawa bić cię , wyzywać,

Szturchać, obrażać lub ci ubliżać.(…)

Musisz mieć także czas na zabawę

Bo odpoczynek jest twoim prawem.

Możesz się uczyć i bez wątpienia

Rozwijać talent i uzdolnienia.

By nikt tych praw się łamać nie ważył

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży.

W Klubie Przyjaciół Książki zaszczycili nas swoją obecnością Pani Maria Akida bibliotekarka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie wraz z uczennicami z klasy Ib L.O. Emmą Robaczewską i Klaudią Szarwarzyn. Panie przeczytały książkę Christiny Bjork pt; „Przygody Astrid- zanim została Astrid Lindgren” w 107 rocznicę urodzin pisarki.

Nowy Rok – nowi gości, nowe postanowienia, które postaramy się spełnić. Z racji swojego zainteresowania odwiedził nasz Klub Pan Roman Szafrański, który jest myśliwym. Oprócz przeczytania fragmentu książki Marii Kownackiej „ Rogaś z Doliny Roztoki”, opowiedział dzieciom czym zajmuje się myśliwy, jak należy dbać o zwierzęta zimą, jak wygląda strój myśliwego i jak należy zachowywać się w lesie czy na polowaniu. Dzieci wysłuchały opowiadania o sarence i dowiedziały się wielu ciekawych historii z „życia myśliwego”.

18. stycznia swoje 60 urodziny obchodziła autorka wierszy, baśni, tekstów piosenek, ilustratorka, a także bibliotekarka Pani Małgorzata Strzałkowska. Ma ona na swoim koncie wiele książek, z których część to wiersze pomagające ćwiczyć wymowę, jak „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka”, „Zielony, żółty, rudy, brązowy” czy „Wiersze, że aż strach”. Ze względu na tematykę do Klubu Przyjaciół Książki zaprosiłam Panią Dorotę Bojanowską– logopedę. Oprócz zabaw przy czytaniu książek autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, Pani Dorota przyniosła ze sobą swoje akcesoria służące do pracy z dziećmi na zajęciach z logopedii. Śmiechu było co nie miara, bo tak bawić mogą się wszyscy nie tyko osoby , które maja wady wymowy.

Pomimo chłodu i mrozu nasz Klub Przyjaciół Książki trzyma się ciepło i wyszukuje nowych Przyjaciół Dzieci. Tym razem gościliśmy Pana Kamila Szpejenkowskiego, którego pasją jest taniec. Pan Kamil jest częstym gościem Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, gdyż prowadzi zajęcia dla dzieci na których uczy popingu. Dla nas zrobił sobie chwilę oddechu i przeczytał ,jak zaznaczył swoją ulubioną książkę Antoinego de Saint-Exuperego „Mały Książę”, czym zaciekawił słuchaczy. Klubowicze podczas spotkania mogli również zmierzyć się z tańcem i przekonać czy poping ich fascynuje.

W klimat Walentynkowy wprowadził nas Pan Cezary Stroiński mieszkaniec naszego miasta. Walentynki to czas pozytywnych emocji, zabaw i radości o czym mówi wiersz:

Aniołki mają wesołe minki, bo dzisiaj są Walentynki
Święto miłości i wybaczania, święto buziaków i przytulania.

Nasz gość przeczytał książkę Oscara Brenifiera z serii Dzieci filozofują „Uczucia co to takiego?”  i zainicjował dyskusję . Odpowiedzieliśmy sobie na wiele pytań dotyczących miłości, jej rodzajów, przyjaźni, zazdrości czy konfliktów pomiędzy tymi których kochamy. Dzieci wykonały kartki walentynkowe, które wręczą swoim bliskim.

Czy znacie przygody Koszmarnego Karolka? Na pewno tak. Koszmarny Karolek to bohater serii książek amerykańskiej autorki Francesci Simon. Stał się również bohaterem kreskówek, a w Polsce doczekał się nawet fanklubu. Klub Przyjaciół Książki gościł imiennika głównego bohatera Karola Szumnego. Karol jest uczniem klasy V Szkoły Podstawowej nr 1, uczęszcza na zajęcia grupy teatralnej oraz pisze własne książki pt: „Dzienniczek Ziomeczka”. Z okazji  20- tych urodzin „ Koszmarnego Karolka” wysłuchaliśmy fragmentu (jednej z wielu) książki         pt: „ Zemsta Koszmarnego Karolka”. Wierzcie mi ubaw był po pachy.

Już po raz drugi w Klubie Przyjaciół Książki gościmy uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. Pani Maria Akida, bibliotekarz z w/w szkoły, wraz ze swymi podopiecznymi Dominiką Sztuk  i Olą Dębowską, przygotowała prezentację w formie mini tomiku wierszy. Dominika jest uczennicą klasy humanistycznej, pasjonuje ją poezja. Ola uczennica tej samej klasy, uwielbia rysować i jak sama dodała interesuje ją Manga. Dziewczyny postanowiły stworzyć duet i dzięki temu mogliśmy otrzymać przepiękne książeczki. Dominika napisała piękny wiersz pt; „Łąka”, a Ola stworzyła do niego ilustracje. Dzieci po otrzymaniu kartek  same poskładały swoją książeczkę,  mogły również ją pokolorować według własnego uznania. Dziękujemy gościom za zaprezentowanie swoich umiejętności. Cieszymy się, że nasz Klub Przyjaciół Książki odkrywa nowe talenty i poznaje ciekawych przyjaciół.

Pomimo tego, że do kalendarzowej wiosny jest jeszcze trochę czasu, my już poczuliśmy wiosnę w sobie. Do Klubu Przyjaciół Książki zaprosiłam dziewczyny z „Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów CHĄŚBA”, które to przeczytały książkę Stanisława Świrko „ W krainie Gryfitów”, czyli podania, legendy i baśnie Pomorza Zachodniego. Marysia Łach i Klaudia Kopka opowiedziały skąd wzięła się nazwa Baszta Kaszana. Gabriela Miśko i Kinga Perczyńska  natomiast zaciekawiły nas informacjami o tym, jak wygląda życie i nauka w stowarzyszeniu. Mogliśmy wysłuchać  piosenek, które dziewczyny nauczyły się w bractwie oraz zobaczyć ich wspólny taniec tak charakterystyczny dla czasów średniowiecza.

Ostatnio gościliśmy Panią Jadwigę Maczugę założycielkę stowarzyszenia „Królewski Gaj”, a na co dzień właścicielkę butiku z odzieżą. Pani Jadwiga przeczytała fragmenty dwóch książek: Astrid Lindgren „Dzieci z ulicy Awanturników”i Renaty Opala „Dzienniczek zakręconej nastolatki”.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. „Klub Przyjaciół Książki” nie mógł oczywiście zapomnieć tym zacnym wydarzeniu. Książka jest naszą myślą przewodnią i dzięki niej spotykamy się co tydzień w miłym towarzystwie, aby czerpać radość i wiedzę z jej skarbnicy. Odwiedziła nas Pani Teresa Omelańczuk właścicielka księgarni i ukochana babcia, która wnuki zabrała ze sobą. Pani Teresa wybrała do przeczytania dzieciom „Baśnie Polskie”, a w nich baśń Zuzanny Rabskiej „O flądrze bałtyckiej” i „Skarbnicę najpiękniejszych legend”- „Kwiat paproci”. Oprócz wysłuchania przepięknych i pouczających baśni, dzieci znakomicie odpowiadały na pytania dotyczące powstawania książki i na zagadki. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone upominkami podarowanymi przez gościa. Nasz Klub również otrzymał prezent w postaci książki z rymowankami, przysłowiami, piosenkami itp., którą z pewnością wykorzystamy do dalszych zajęć z dziećmi. Dziękujemy za poświęcony czas, za wspólną zabawę i miłą atmosferę oraz za fantastyczne prezenty, które na pewno zostaną docenione.

Zawód farmaceuty ma kilkuwiekową tradycję, a 14 maja obchodzony jest Dzień Farmaceuty. Dawni aptekarze oprócz leków sprzedawali wyroby cukiernicze, świece, kosmetyki, perfumy, środki chemiczne, a także tytoń i napoje na bazie alkoholu. Obecnie wygląda to trochę inaczej, o czym mogliśmy się przekonać słuchając naszego gościa. Praca farmaceuty nie jest łatwa. To jedna z tych profesji, w których konieczne jest ciągłe dokształcanie, poznawanie nowych leków, doradzanie, a nawet pocieszanie. O tajnikach pracy aptekarza opowiadała w Klubie Przyjaciół Książki Pani mgr farm. Maria Malacka-Szandrach. Dzieci mogły również wysłuchać książki czytanej przez naszego gościa pt: „Owadzi przyjaciele i tajemnica Wróżkowego Korzenia” autorstwa Celiny Foryś.