Nawigacja

Aktualności
BIBLIOTECZNE SMACZKI.

Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek chcielibyśmy zaprezentować  książkowe kąski smakowe.

Zainspirowani tegorocznym hasłem „Zasmakuj w bibliotece” wyszukaliśmy może już zapomnianą , ale wciąż dostępną książkę  Krystyny Siesickiej „Przez dziurkę od klucza”.

Jedna z pierwszych książek poradnikowych zawierająca przepisy kulinarne zawarte  w fabule. Książka przedstawia życie w rodzinie wielopokoleniowej, co dziś należy już do rzadkości, oraz uczy szacunku dla seniorów i czerpania z ich wiedzy. Daje również wiele wskazówek, jak radzić sobie w różnych, nieraz trudnych sytuacjach życiowych – od zwykłego sprzątania po sprawy sercowe. Główną bohaterką powieści jest Babcia i to właśnie w jej domu toczy się najwięcej przygód zarówno tych kulinarnych jak i tych sercowych.

Kolejna propozycja to „Szarlotka pachnąca marzeniami” Iwony Czarkowskiej.

Mnóstwo zwariowanych przygód, rozwiązywanie tajemnic i ciekawostki kulinarne oraz przepisy na wspaniałe potrawy. Tego doszukacie się w tej książce, ale nie tylko. Nie mogło zabraknąć oczywiście miłości, przyjaźni i zapachów kojarzących się z dzieciństwem.

 Książka jest nie tylko przygodą literacką, ale i kulinarną, a wspaniałe przepisy na proste i smaczne dania wprost zachęcają do wspólnego gotowania. 

I coś dla najmłodszych  „gotowych” do gotowania. Joanna Krzyżanek seria Ignaś Ziółko gotuje, „Przygoda w warzywniaku”.

Seria powstała z myślą o małych kuchareczkach i kuchcikach. To pomoc w układaniu jadłospisów i przygotowanie do wspólnego rodzinnego gotowania. Zabawna historyjka w połączeniu z przepisami i poradami dotyczącymi zdrowego odżywiania sprawia, że ślinka cieknie. Główni bohaterowie Ignaś Ziółko i pies Kminek otwierają Bardzo Smaczną Księgę i lecą na planetę gdzie wszystko jest pachnące i smakowite. Zapraszam tam i Was.

A co byście powiedzieli na mały romans? Grzegorz Kasdepke w książce „Romans palce lizać” proponuje 13 przepisów w których się zakochasz.

Autor napisał romans, który z zainteresowaniem przeczytają zarówno chłopcy jak i dziewczynki, dorośli i dzieci, a zwłaszcza głodomory. To książka kucharska połączona z poradnikiem dotyczącym miłości. Znacie zapewne przysłowie –przez żołądek do serca i tym kierował się autor, kiedy pisał książkę. Poczęstujcie się czymś smacznym i pełnym humoru.

 

W wypożyczalni dla dorosły również jest wiele ciekawych kąsków , które warto przeczytać.

Anthony Bourdain, Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałego.
Anthony Bourdain, szczery do bólu szef kuchni i obdarzony niecodziennym poczuciem humoru podróżnik, rzuca się na ekstremalne potrawy światowej kuchni. Gwarantowany: soczysty język, pikantne portrety i ciekawostki godne outsidera w czapce kucharskiej.
 Znany z telewizyjnego cyklu programów kulinarnych, w których w co najmniej bezpośredni sposób przedstawia wszystko, co zjeść należy, i to, czego spożywać absolutnie się nie powinno, napisał pamiętnik ze swoich kulinarnych podróży. Bogactwo smaków światowej kuchni, soczysty język oraz pikantne anegdoty gwarantują pasjonującą lekturę.

„Przepis na szczęście” Katarzyny Michalak.

Cztery kobiety, cztery pory roku, miłość, przyjaźń, tęsknoty i marzenia. Ciepłe i mądre historie okraszone wspaniałymi przepisami na aromatyczne potrawy. To książka, która podnosi na duchu i pozwala w trudach życia dojrzeć migające światełko szczęścia. Bo w gotowaniu i goszczeniu przyjaciół jest magia.
Po prostu poczuj to.

 

 

Zapraszamy do Kawiarenki za rogiem! Pięknej opowieści pełnej miłości, ważnych życiowych problemów i małych sekretów! Autorką jest Karolina Wilczyńska.

Wiele emocji, codzienne zmagania i nieoczekiwane wydarzenia, a do tego aromatyczna kawa i bohaterowie, których na pewno polubicie. Uśmiechniesz się, wzruszysz, ale przede wszystkim odnajdziesz pewną cząstkę siebie. To miejsce do którego chce się wracać. Posmakuj aromatycznych kaw wraz z bohaterami cyklu.

Niektóre książki mają nie tylko klimat, ale i smak, na przykład „Kuchnia Franceski” Petera Pezzelli.
Zabawna i poruszająca książka, z bohaterką, której nie można się oprzeć.
Kuchnia Franceski to przepyszna historia o dzieleniu się miłością, życiem, radą i – nade wszystko – jedzeniem, autorstwa człowieka, który rozkochał czytelników w słonecznej Italii. Prawdziwy dom pachnie miłościom, dobrem i świeżym, domowym ciastem. Te domowe smakołyki czasem potrafią zdziałać cuda. Czy wiesz jak stworzyć taki dom? Poznaj Franceskę, która pomoże ci odnaleźć odpowiednią drogę do tego celu.

Któż z nas nie lubi czekolady? Powieść autorstwa Joanne Harris „Czekolada” zachęca do skosztowania nie tylko jednego kawałka.

Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy ze zdumieniem obserwują, jak kobiety odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim takie słodycze, jakie każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czy czekolada może być tego przyczyną? Sprawdźcie to zagłębiając się w czekoladową lekturę. Tutaj życie bohaterów kręci się wokół czekolady.