Nawigacja

Aktualności
ARTrzebiatów – uzależnieni od kultury.
 
Kolejny cykl zajęć w ramach zadnia ARTrzebiatów – uzależnieni od kultury dofinansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2020 za nami. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem brali udział w zajęciach, poznawali różnorodne formy artystyczne, dzięki którym zarówno dzieci jak młodzież mogą zapełnić czas wolny i spędzić go w kreatywny sposób. Pani Renata Jankowska uczyła filcowania na mokro. Jest to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny, polegająca na łączeniu włókien w zwartą masę z wykorzystaniem ciepłej wody i mydła. Następnie z filcowanej wełny można uformować różnorodne elementy odzieży, biżuterii czy dekoracji. Na zającach wszyscy wykonali kwiaty, które mogą służyć jako broszki lub przypinki do plecaka czy torebki. Stworzenie własnych kompozycji okazało się nie lada wyzwaniem i ciężką pracą ale efekt końcowy okazał się zachwycający.
Filc to bardzo kreatywnym materiał do pracy artystycznej. Uczestnicy zajęć mieli również możliwość dekorowania przygotowanych wcześniej okładek do zeszytów czy notesów. Wycinane filcowe formy układały się w różnorodne wzory i zwierzątka. Pomysłów nie zabrakło również podczas szycia lalek czy tworzenia kartek okolicznościowych. To właśnie podczas tych ostatnich zajęć zwróciliśmy uwagę na możliwość powtórnego wykorzystania kolorowych papierów, opakowań, często niepotrzebnych już tasiemek, guzików, koralików, koronek oraz innych ozdób.
W ramach ARTrzebiatów rozmawialiśmy także o formach spędzania czasu wolnego. Wykonując jednio z ćwiczeń uczestnicy oznaczali na zegarze czynności jakie wykonują podczas jednego wybranego dnia. Zwróciliśmy uwagę na czas spędzany w Internecie, na portalach społecznościowych, podczas rozmów telefonicznych i esemesowania. Okazało się, że korzystanie głównie z telefonów, które dla współczesnego użytkownika nie służą tylko do przeprowadzania rozmów, zajmuje dzieciom i młodzieży nawet do 8 godzin dziennie. Zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy ograniczać korzystanie z różnorodnych aplikacji czy gier. Uznaliśmy, że bez znaczenia jest samo urządzenie: telefon czy komputer. Ważne jest, by świadomie korzystać z tego, co oferuje nam współczesna technika, umieć znaleźć alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu nasz dzień nie będzie tylko odbiciem w ekranie. Warto spędzić go z rodziną np. grając w gry planszowe, uprawiając sport, czytając książki, spotykając się ze znajomymi czy wykonując różnorodne prace artystyczne i rozwijając swoje zdolności, o których często nawet nie wiemy.