Nawigacja

Aktualności
Anna Seniuk poetycko

My z drugiej połowy XX wieku
rozbijający atomy
zdobywcy księżyca
wstydzimy się
miękkich gestów
czułych spojrzeń
ciepłych uśmiechów….
Małgorzata Hillar

                                                                                                                            Anna Seniuk poetycko
W sobotnie przedpołudnie, 2 października w Bibliotece Publicznej im .Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie miało miejsce niezwykłe spotkanie literackie ,podczas którego wysłuchaliśmy mistrzowskiej interpretacji wierszy m.in.:Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Małgorzaty Hillar, Wisławy Szymborskiej i… Renaty Teresy Korek w wykonaniu Anny Seniuk.
Aktorka wystąpiła przed trzebiatowską publicznością w ramach III edycji Festiwalu Czytania ,którego organizatorem jest Książnica Pomorska ze Szczecina.
Znakomita aktorka filmowa i teatralna o ogromnym dorobku artystycznym podczas spotkania autorskiego opowiadała o swojej pracy, głównie w teatrach, a także w filmach między innymi w „Czterdziestolatku” ,”Konopielce”, „Pannach z Wilka”. Opowieść o życiu, pracy, rodzinie była często przeplatana anegdotami, świadczącymi o ogromnym dystansie i poczuciu humoru artystki. Publiczność z życzliwością i dużą uwagą wsłuchiwała się w dynamiczne, humorystyczne, barwne opowieści.
Anna Seniuk stworzyła niezapomniane role w spektaklach największych polskich teatrów, od początku swojej aktorskiej kariery występowała w filmie. Grała w epizodach. Ogromną popularność przyniosła jej rola Magdy Karwowskiej w telewizyjnym serialu Jerzego Gruzy Czterdziestolatek (1974). W 1978 roku w Bilecie powrotnym – psychologicznym obrazie Ewy i Czesława Petelskich zagrała pierwszą dużą rolę filmową – chłopkę Antoninę, która z miłości do syna postanawia za chlebem wyjechać do Kanady. Zagrała także Julcię w Pannach z Wilka – filmie Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza (1979) i krzepką Handzię, żonę Kaziuka w Konopielce Witolda Leszczyńskiego, ekranizacji powieści Edwarda Redlińskiego (1980). Była królową Marysieńką w historycznej komedii Wojciecha Solarza Ojciec królowej (1979), zagrała krwisty epizod sklepowej Zosi w Pełni Andrzeja Kondratiuka (1979). W Teatrze Telewizji debiutowała w 1966 roku epizodem w Martwych duszach Mikołaja Gogola w reżyserii Hübnera. Od tego czasu na małym ekranie wykreowała ponad 80 ról. Za tytułową postać w Moralności pani Dulskiej w inscenizacji Tomasza Zygadły (1992) otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawaną przez pismo „Teatr”. Występowała w przedstawieniach kabaretowych, śpiewała w Jamie Michalikowej i w kabarecie „Dudek”. Jest również profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej i reżyserem szkolnych przedstawień dyplomowych. Od wielu lat związana jest z Teatrem Polskiego Radia. Dubbingowała filmy, m.in. pamiętną Irenę z serialu „Saga rodu Forsyte’ów”, czy też…Panią Bóbr w „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”.

Wspaniała aktorka i interpretatorka poezji. Trzebiatowska widownia zasłuchana, brawa, owacje na stojąco. Piękny październikowy dzień pełen poetyckich wrażeń.
A.Rzepecka

.