Nawigacja

Aktualności
Akcja JEŻYCJADA trwa.
Czytamy książki Małgorzaty Musierowicz.
Czytelnikom osoba Małgorzaty Musierowicz kojarzy się przede wszystkim z „Jeżycjadą”. Nic w tym dziwnego – cykl ten jest prawdziwym dziełem życia pisarki.
Małgorzata Musierowicz urodziła się w 1945 roku w Poznaniu. Jest starszą siostrą poety Stanisława Barańczaka. Z wykształcenia jest grafikiem – skończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zadebiutowała w 1975 roku powieścią dla młodzieży zatytułowaną „Małomówny i rodzona”, włączoną później do kanonu „Jeżycjady”, ale pierwszą książką pisaną z myślą o tym cyklu była wydana dwa lata później „Szósta klepka”. I chyba nie będzie przesady w stwierdzeniu, że w to właśnie w 1977 roku narodził się jeden z najważniejszych literackich cyklów powieściowych, które zostały napisane w powojennej Polsce; jego wielkim fanem był chociażby Czesław Miłosz.
O „Jeżycjadzie” napisano tomy opracowań. To cykl powieści dla młodzieży, którego nazwa pochodzi od poznańskich Jeżyc – dzielnicy, w której mieszka rodzina Borejków, czyli główni bohaterowie „Jeżycjady”. Borejkowie to klasyczna, inteligencka, wielopokoleniowa rodzina, której członkowie uwielbiają uczone dysputy przy herbacie, najbardziej cenią twórczość starożytnych klasyków pokroju Seneki, a wszelkie problemy starają się rozwiązać we własnym gronie. A tych nie brakuje – wszak są to książki dla młodzieży, więc problemy nastoletnich bohaterów „Jeżycjady” przez wiele lat nie różniły się zbytnio od problemów młodych czytelników serii o Borejkach.
Małgorzata Musierowicz zajmuje się również pracą translatorską, jest także autorką kilku książeczek z serii „Poczytaj mi mamo”. Jej córka, Emilia Kiereś, też jest pisarką oraz tłumaczką – wspólnie z matką stworzyła kompendium wiedzy o „Jeżycjadzie”, zatytułowane „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”. To prawdziwa gratka dla fanów tego cyklu.
Książki Małgorzaty Musierowicz ciągle są czytane, a także – co najważniejsze – są przedmiotami żywych dyskusji i analiz. Zresztą „Jeżycjada” to swego rodzaju literacki fenomen, traktujący o lekko anachronicznym świecie z jasnymi, stałymi zasadami, w którym każdy, kto przypadnie Borejkom do gustu, może znaleźć swoje miejsce.
W czytaniu JEŻYCJADY udział biorą: Karolina Kurczewska, Anna Rzepecka, Marzenna Dudek, Krzysztof Zbytniewski (TOK) ,Oliwia Rej, Klaudia Kubicka, Paulina Bystrowska, Oskar Krupa
( Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie).
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a Pani Marii Akida za wspieranie naszej akcji.