Nawigacja

Aktualności
250. rocznica urodzin patronki Biblioteki – Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej

W tym roku przypada 250. rocznica urodzin patronki naszej Biblioteki – Marii Anny z Czartoryskich księżnej von Würtemberg-Montbéliard. Urodziła się 15 marca 1768 roku w Warszawie jako córka księżnej Izabeli Czartoryskiej z Flemingów i oficjalnie księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, choć Warszawa plotkowała o jej innym innym słynnym biologicznym ojcu – królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, z którym temperamentna Izabela miała romans, a Marynka najprawdopodobniej była jego owocem.
Pomijając obyczajowe smaczki z życia Izabeli, warto podkreślić iż była ogromną patriotką. W 1796 r. założyła w swojej siedzibie w Puławach pierwsze na ziemiach polskich Muzeum – słynną świątynię Sybilli, o której tak pisała w jednym z listów: ,,Nad stromym brzegiem wznosi się świątynia […], odwzorowana ściśle i w tych samych rozmiarach, co świątynia Sybilli w Tivioli. Jedyna różnica, że nie jest w ruinie. Nie lubię budynków niemających jakiegokolwiek celu, więc tu umieściłam zbiory, które gromadziłam od wielu lat. Są to pomniki wypadków historycznych i osób znakomitych; portrety, pierścienie, łańcuchy, czary, zbroje, listy, książki, mam skrypty, urny, medale itd.”
Nad wejściem do świątyni widniał napis, który jakże trafnie pasuje i do naszego Muzeum Pałacowego: ,,Przeszłość przyszłości”. Zapraszamy do poznania tej niezwykłej kobiety, bywającej również z wizytami u córki w pałacu w Trzebiatowie, o którym pisała zachwycona: ,,Były tu bale, komedie, reduty. Wielki świat”. O córce Marynce, pisarce, poetce, filantropce, podpisującej się jako La Princesse W*** opowiemy kolejnym razem…