Nawigacja

Aktualności
20 – lecie Muzeum Pałacowego.
 
Na początku 2000 roku dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Renata Teresa Korek rozpoczęła aktywne działania zmierzające do odtworzenia istniejących regionalnych tradycji muzealnych w Trzebiatowie. Zaczęły napływać pierwsze zbiory. Były to osadnicze oraz poniemieckie przedmioty codziennego użytku, dokumenty, narzędzia rzemieślnicze. Do tej pory zapomniane, nadszarpnięte zębem czasu znalazły swój nowy dom i znaczące miejsce w Izbie Regionalnej, nazwanej później ze względu na charakter zgromadzonych eksponatów „Naszym Domem”.
Latem 2000 r. zbiory były tak duże, że postanowiono udostępnić je zwiedzającym. 5 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie Izby.
21 września 2011 r. zakończyły się prace nad adaptacją strychu pałacowego z przeznaczeniem na wystawy. Bardzo cennym eksponatem jest sama więźba dachowa która powstała w 2 połowie XVII w. a uzupełniona została w końcu wieku XVIII i w wieku XIX.
Uzyskanie nowej, dużej przestrzeni wystawienniczej pozwoliło na zaprezentowanie pozyskanych eksponatów, które stworzyły teraz obraz codziennego życia trzebiatowskich mieszczan w latach międzywojennych. A że było również sporo przedmiotów związanych z życiem wsi, mogła powstać też ekspozycja wnętrza chaty chłopskiej i obejścia – z narzędziami rolniczymi itp.
Dzięki hojności mieszkańców Trzebiatowa, którzy przekazali swoje rodzinne pamiątki udało się też stworzyć początek wystawy o czasach powojennego zasiedlania miasta przez repatriantów, przybyłych z różnych stron. Z czasem powstała też kolekcja przedmiotów obrazujących czasy PRL –u.
Akcja pozyskiwania eksponatów trwa nadal. Być może Państwo również możecie przyczynić się do ocalenia dla przyszłych pokoleń tego namacalnego skrawka historii naszego Regionu…
…Fascynacja miejscem, w którym Jesteśmy trwa od wieków. Folklor dawny i osadniczy powoli i nieustannie przenika nasze życie: myśli i czynności. Stanowi o codzienności; bywa wytworną elegancją. Tworzy istotę naszego bytu. Stąd pomysł na Izbę Regionalną. Dla Polaków, Niemców, Ukraińców i Żydów. Ogromna lekcja tolerancji — wpisana w domowe sprzęty, piosenki czy legendy. Po prostu „Nasz Dom”.
Renata Teresa Korek
MUZEUM PAŁACOWE
WIRTUALNY SPACER – MUZEUM PAŁACOWE
OGLĄDAJMY I UDOSTĘPNIAJMY!