Nawigacja

Aktualności
Bronka Nowicka w trzebiatowskim Pałacu

W czwartek 17 listopada w Czytelni Głównej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury miało miejsce spotkanie autorskie z Bronką Nowicką – Laureatką Nagrody Literackiej NIKE 2016. Pisarka otrzymała ją za swój literacki debiut, prozę poetycką „Nakarmić kamień”, której fragmenty mogliśmy usłyszeć w pałacowej Czytelni.

Bronka Nowicka jest reżyserką teatralną i telewizyjną, scenarzystką oraz poetką. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Z całą pewnością jej umiejętności, artystyczna dusza, wyobraźnia oraz zmysłowa „plastyczność”, którą nabywała przez lata ciężkiej pracy sprawiły, że udało jej się to, co nie udało się do tej pory nikomu – Bronka Nowicka jest bowiem pierwszą debiutantką, której udało się zdobyć Literacką Nagrodę NIKE.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Pani Renata Teresa Korek, która przywitała przybyłych do Pałacu nad Młynówką, z kolei Pan Andrzej Burszta, dyrektor Biura Literackiego, które wydało „Nakarmić kamień” zapowiedział autorkę książki. Na początku spotkania zgromadzeni mogli obejrzeć film Bronki Nowickiej i dowiedzieć się więcej o samej autorce, która skrupulatnie opowiadała o swojej pasji, a także o przedmiotach i rzeczach, które je otaczają. I tak dowiedzieliśmy się o historii koralika prowadzonego na nitce, który zastępował pewnej dziewczynce psa, gdyż ta była uczulona na sierść.  Mogliśmy także podziwiać swego rodzaju wehikuł czasu, jakim była operacja na pluszowym misiu – Bronka Nowicka wsadziła go do tomografu, który wykazał piasek pochodzący jedynie z dwóch możliwych miejsc – podwórka domu dziadków lub rodziców autorki, które dziś już nie istnieją. W ten sposób nasz gość odzyskał część siebie z tamtych lat, właśnie za pomocą tych ziarenek piasku, który znajdował się w uszach misia. Dowiedzieliśmy się również o niezwykłej pasji pisarki, kolekcjonującej herbaciane torebki, z których wypreparowała fusy i umieściła w nich zdjęcia osób, z którymi piła herbatę.

„Nakarmić kamień” to cykl 43 krótkich poematów napisanych prozą. Poematów trudnych, często niejasnych i dwuznacznych, zmuszających czytelnika do refleksji i przemyśleń. Nasz gość okazał się osobą niezwykle ciekawą, a sama książka budziła wielkie zainteresowanie nawet wśród młodszej części widowni.  Zebrani goście mogli wysłuchać kilku poematów w wykonaniu samej autorki, która barwnie urozmaicała je opowieściami o swoim życiu, pracy oraz wielu pasjach.  Dowiedzieliśmy się o historii powstawania książki, o tym jak wygląda sam konkurs literacki, o tym jakie relacje łączy związek człowiek-rzecz, a także o tym, że autorka nie pragnie tego, aby rzeczy martwe były żywe, ale aby żywi ludzie byli mniej martwi. Oczywiście nie zabrakło wielu ciekawych pytań i rozmów spośród zebranej publiczności, która pod koniec spotkania tłumnie oczekiwała na autograf pisarki.

Bronce Nowickiej życzymy kolejnych sukcesów i nagród i z niecierpliwością czekamy na kolejne książki.

Paweł Pawlonka