Nawigacja

Aktualności
Haftem malowane – „Ojciec Pio” Reginy Wojtkun-Marciniec

We wtorkowe popołudnie (07 bm.), odbyło się spotkanie w ramach „Galerii Jednego Obrazu” z Panią Reginą Wojtkun-Marciniec, autorką obrazu wyszytego metodą haftu półkrzyżykowego pt. „Ojciec Pio”, prezentowanego w Czytelni Głównej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.

Podczas sympatycznego spotkania, Pani Regina przybliżyła uczestnikom historię swej twórczości. Dowiedzieliśmy się, że rękodziełem zajmuje się już od dziecka, bowiem jej mama była krawcową, która zaszczepiła córce pasję do rękodzieła. Mogliśmy podziwiać pierwsze dzieła autorki i przyglądać się temu, jak z biegiem lat, Pani Regina osiągnęła mistrzostwo w tej sztuce. Oprócz tytułowego obrazu, autorka pokazała także inne prace: serwety, obrusy, oraz inne obrazy, tkaniny przywiezione z Kresów Wschodnich, w tym pięknie wyszyte anioły dedykowane swoim wnukom, które zachwyciły przybyłych gości.

W trakcie spotkania nie zabrakło rozmów, wspomnień i rozważań. Pani Regina wspomniała o tym, jak wiele zawdzięcza rodzinie, która bardzo mocną ją wspiera i bez której nie powstałoby wiele pięknych haftów i gobelinów. Jednak specjalnie podziękowania padły wobec jednego z gości autorki – Pani Ludwiki Toporowskiej, niegdyś nauczycielki Pani Reginy, która pomogła rozwinąć pasję i talent naszego gościa.

Autorka w niezwykle ciekawy i dowcipny sposób opowiadała o swoim życiu i twórczości, nie zabrakło również odpowiedzi na pytania gości, którzy przy kawie i pysznym cieście, mieli możliwość podziwiać piękne obrazy i rękodzieło autorki. Jeden z nich – przepiękny gobelin trafił na ręce Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Pani Renaty Teresy Korek, jako prezent do pałacowego muzeum, za który bardzo gorąco dziękujemy.

Obraz „Ojciec Pio” oraz inne dzieła Pani Reginy można obejrzeć przez najbliższym miesiąc w pałacowej Czytelni Głównej.
Zapraszamy!

Paweł Pawlonka